Trump’tan Kaşıkçı açıklaması: Türkiye ile yakından çalışıyoruz, sonuna kadar gideceğiz

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra kaybolan muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya ilişkin yaptığı en son açıklamda, “Bu konuda Türkiye ile yakından çalışıyoruz, sonuna kadar gideceğiz.” dedi. Beyaz Saray’dan tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, Büyükelçi John Bolton ve Beyaz Saray Başdanışmanı Jared Kushner ile Dışişleri Bakanı Mike Mompeo’nunWashington Post yazarı Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed Bin Salman ile ayrı ayrı iki görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

Başkan Trump Beyaz Saray’da ABD’nin Florida eyaletini etkilemesi beklenen Michael Kasırgası’yla ilgili basın toplantısında Washington Post yazarı gazeteci Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin soruya verdiği cevapta, “Konsolosluğa girdiği görüntü var, çıktığı yok. Bu çok kötü bir olay” diyen Trump, Kaşıkçı’nın nişanlısını Beyaz Saray’a davet etmeyi planladığını belirtti.

Açıklamasında, konuyla ilgili en üst düzeyde Suudi yetkilerle görüştüğü bilgisini veren ve Suudi Arabistan yönetiminden olayla ilgili cevap beklediğini ifade eden Trump, “Bu konuda Türkiye ile yakından çalışıyoruz, sonuna kadar gideceğiz.” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray: Kushner ve Bolton ile Pompoe Velihat Prensle görüştü

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı açıklamada, Büyükelçi John Bolton ve Beyaz Saray Başdanışmanı Jared Kushner, Washington Post yazarı Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed Bin Salman ile dün bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da takibinde Velihat Prens ile görüştüğünü bilgi istediğini belirten Sanders, iki aramada da Suudi hükümetinden daha fazla detay ve soruşturma sürecinde şeffaflık talep edildiğini ifade etti.

Sanders açıklamasında, konuyu izlemeye devam edeceklerini ve bilgi olduğunda günceleme yapacaklarını kaydetti.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.