BM: Kaşıkçının kaybolması son derece endişe verici

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suudi Arabistan ve ABD vatandaşı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının “son derece endişe verici” olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Washington Post Yazarı gazeteci Kaşıkçı’nın durumuna ilişkin soruları yanıtladı.

Dujarric açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kaşıkçı’nın durumunu yakından takip ettiğini belirtirken, “Genel Sekreter, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasından son derece endişe duyuyor.” ifadesini kullandı.

Yolsuzlukları araştıran Bulgar gazetecinin öldürülmesi

Genel Sekreter Guterres’in Bulgaristan’da yolsuzlukları araştıran 30 yaşındaki televizyon muhabirinin Viktoria Marinova’nın öldürülmesi de dahil olmak üzere son dönemlerde özellikle kadın gazetecileri hedef alan şiddet, cinsel ve diğer saldırılarda çok edişe verici bir artış olduğunu belirten Dujarric, Guterres’in bu eğilime “çok yakından dikkat ettiğini” ve hem özel hem de kamusal olarak BM üyesi ülkelerle gazetecilere yönelik şiddet konusunu gündeme getirdiğini de sözlerine ekledi.

ABD’den en üst düzeyde Kaşıkçı açıklamaları

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.