Published On: Sat, Oct 6th, 2018

ABD’de Türkiye’ye finansal yatırımı yasaklayan tasarıyı veto eden validen ilginç gerekçeler

SACRAMENTO (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin California eyaletinde, meclisin onayladığı ve yasallaşması için valinin onayını bekleyen tasarıyı veto eden Vali Jerry Brown’un veto gerekçesinde Türkiye karşıtı ifadeler kullanması dikkat çekti.

Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı, ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda güçlü olduğu California eyaletindeki Türkiye karşıtı tasarı Vali Brown tarafından 30 Eyül’de veto edildi.

Vali Brown veto mesajında Ermeni soykırımın destekleyen Türkiye karşıtı ifadeler kullanması dikkat çekti.

“İmza almadan Meclis Yasası 1597’yi geri çeviriyorum. Yalnızca Federal Hükümet’in Türkiye’ye yaptırım uyguladığı durumlarda yürürlüğe giren bu tasarı, emeklilik fonlarımızın Türk hükümeti tarafından ihraç edilen tüm tahvilleri veya yatırım araçlarını satmasını gerektirecektir. Ermeni Soykırımı’nın dehşeti, Kaliforniyalıların asla unutamayacağı bir şeydir. Bu amaçla, okul müfredatımız Ermeni Soykırımı’nın incelenmesini gerektiriyor ve bu yıl 24 Nisan 2018’i “Ermeni Soykırımı Anma Günü” olarak ilan ettim. Ayrıca, devlet soykırım kurbanları veya mirasçılarının yasal tazminat talep etme sürelerini uzatmıştır. Bu konu çok önemliyken, tasarı yazıldığı şekliyle çoğunlukla semboliktir. Dahası, zaten stres altındaki emeklilik sisteminin başka bir yatırım önlemiyle zorlanması konusunda isteksizim.”

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Türkiye tarafından kabul edilmemesi gerekçe gösterilerek Eyalet Temsilciler Meclisinin Ermeni asıllı üyesi Adrin Nazarian tarafından 16 Mart 2017’de California eyalet meclisine sunulan AB-1597 sayılı tasarı, California eyaleti kamu çalışanlarının emeklilik fonlarınca, Türkiye tarafından piyasaya sunulan veya yönetilen finansal araçlara yatırım yapılmasını yasaklamayı öngörüyordu.

California eyaletinin, hem Kamu Çalışanlarının Emeklilik Sistemi hem de Eyalet Öğretmenlerinin Emeklilik Sistemi olarak Türkiye’de doğrudan yatırımları bulunuyor.
Tasarının değiştirilen son metninde, California Kamu Çalışanları Emeklilik Sisteminin Türkiye’deki 185 milyon dolar olarak belirtilen yatırımı yaklaşık 700 milyon dolar ve Eyalet Öğretmenler Emeklilik Sisteminin yatırımı ise yaklaşık 70 milyon dolar olarak kaydedildi.

Eyalette daha önce de 2015 ve 2016’de benzer girişimler Senato’da kabul edilmezken, 2018’de yapılan üçüncü girişimde öngörülen yaptırımlara ancak “federal yasa” çıkarılması koşulunun getirilmesi nedeniyle kabul edilmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>