FETÖ liderinin evinin önündeki silahlı eylemdeki soru işaretleri

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yaşayan FETÖ lideri Fethullah Gülen’in bulunduğu evin önünde kimliği belli olmayan silahlı olayın sorumlusunun, evi koruyan güvenlik görevlisi olduğu ve görevlinin eve girmeye çalıştığı ileri sürülen kimliği belirsiz bir kişiye ateş açtığı bildirildi.

Pennsylvania Eyalet Polisi Fethullan Gülen’in evinin girişinde sabah saatlerinde meydana geldiği belirtilen silahlı olayla ilgili açıklamasında, silahlı eylemin güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

Lehighton’daki eyalet polisi açıklamasında şunları kaydetti:

“Polisler, bir silahın ateşlendiği ihbarı üzerine belirtilen adrese intikal etti. Güvenlik görevlisi, güvenlik girişinin dışında izinsiz bir kişinin olduğu yöne doğru ateş etmiş. Tanımlanamayan kişi olay yerinden kaçmış. Polis memurları bölgedeki aramalarını tamamladılar ve tanımlanamayan kişiyi bulamadılar. Soruşturma sürüyor.”

Polis raporunda şüphelinin siyah giyimli beyaz tenli bir erkek olduğu ifadesine yer verirken, şüphelinin silahlı olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi yer almadı.

Pennsylvania eyalet polisinin olayla ilgili soruşturması devam ederken, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) da olayı soruşturduğu belirtildi.

Olayın ardından onlarca polis olay yerine gelirken, binanın polis tarafından sarılması, bazı medya organlarında FETÖ liderine yönelik operasyon düzenlendiği yorumlarına neden olmuştu.

Olayla ilgili soru işareti

Güvenlik görevlileri kampa gelen şüphelinin silahlı olduğunu iddiasında bulunmasına rağmen, polisin raporunda şüphelinin silah taşıdığına dair herhangi bir ifadeye yer verilmemesi ve kameraların bozuk olması, olayın ne şekilde gerçekleştiği konusunda şüphelere neden oldu.

Tüm bunlarla birlikte, Gülen bağlantılı “The Alliance for Shared Values” (Ortak Değerler İttifakı) adlı örgütün de Türkiye’yi suçlayan basın açıklaması yapması olayın FETÖ tarafından gerçekleştirilen bir eylem olabileceği şüphesini doğurdu.

İddia edildiği gibi bölgede saldırı amaçlı silahlı bir kişinin görülmesi durumunda bütün okullarda güvenlik amaçlı alarma geçilmesi gerekirken, bölgede hiçbir okulun alarma geçmediği öğrenildi.

İlk haberler FETÖ’ye operasyon olarak yorumlanmıştı

BRC News13 kanalında çalışan gazeteci Nicole Walters, “Komşular, kendilerine evden çıkmamalarının söylendiğini ve (polisin) silah taşıyan, siyah kıyafetli bir adamı aradığını söyledi”ni aktarırken, CNN’den Dianne Gallagher de Pensilvanya polis sözcüsü David Peters’ın, Gülen’in bulunduğu araziye operasyon yapıldığını ileri sürmüştü.

Türkiye’deki 15 Temmuz askeri darbe girişiminin sorumlusu olarak aranan firari FETÖ elebaşı Gülen, 20 yıla yakın bir süredir Pensilvanya’nın Saylorsburg kasabasındaki Pocono Dağları eteğinde bulunan malikanede yaşıyor.

 

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.