Published On: Tue, Sep 25th, 2018

Amerikan düşünce kuruluşundan Hamdi Ulukaya’ya “Küresel Vatandaş” Ödülü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Amerikan düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi, ABD yoğurt pazarına damgasını vuran Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’ya “Küresel Vatandaş Ödülü” verdi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi, BM 73. Genel Kurul genel görüşmeleri sebebiyle düzenlenen üst düzey toplantılarının başladığı günde, kuruluşa destek amaçlı yemekli “2018 Küresel Vatandaş” ödül töreni düzenledi.

Erzincan doğumlu Ulukaya,  sığınmacılara yardım eden Tent Vakfı ile yürüttüğü faaliyetleri nedeniyle “Küresel Vatandaş Ödülü” ile onurlandırıldı.

Kalabalık bir davetli grubunun katıldığı ödül töreninde, Ulukaya’yı ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Samantha Power sundu.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Ulukaya, mültecilerin yaşadıkları zorluklara değindi.

Konuşmasında her gün 44 bin insan evlerinden ayrılmak zorunda bırakıldığını belirten Ulukaya “25 milyonu aşkın mülteci çadır kamplarında, evlerinden uzakta, zor koşullarda yaşam savaşı veriyor ve bizlerin yardımını bekliyor.” dedi.

Ulukaya, ödülü almaktan “onur ve mutluluk” duyduğunu belirtirken, “Ancak bu bir kutlama değil.” ifadesini kullandı.

Ulukaya şunları kaydetti:

“Ne zaman ki mülteciler kamplardan kurtulur, denizlerde can vermez ve insanlar onları sırtlarında bir yük olarak görmekten vazgeçer, işte o zaman gerçekten bir kutlama yapabiliriz.”

Ulukaya, BM 73. Genel Kurul görüşmeleri kapsamında düzenlenen geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı, “Bloomberg Küresel İş Forumu”nda bir konuşma yapacak.

Senatör McCain de onurlandırıldı

Gecede Ulukaya dışında, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve Norveç Başbakanı Erna Solberg de bu ödüle layık görülen isimler arasında yer alırken, önceki ay vefat eden Arizona Senatörü John McCain’in yaşamına ve siyasi mirasına saygı amacıyla, onun adına eşi Cindy McCain’e de ödül verildi.

McCain ile ilgili videonun gösterimi ve eşi adına ödülü alan Bayan McCain’in konuşması katılımcılardan büyük alkış topladı.

Atlantik Konseyi’ne göre “Küresel Vatandaş Ödülleri, dünyanın iyileştirilmesi konusunda eşsiz katkıları olan 500 küresel siyaset, iş ve sivil toplum liderleri” arasından seçiliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>