ABD’den olası Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKIS JOURNAL) – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Başkan Donald Trump’ın, Türkiye ve İran liderlerinin görüşme talebinin gelmesi durumunda bu talebi değerlendireceğini söyledi.

Büyükelçi Haley, bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada “Elbette eğer (İran Cumhurbaşkanı Hasan) Ruhani görüşme talebinde bulunursa Başkan (Donald Trump), bunu isteyip istemeyeceğine karar verecek” dedi.

Toplantıdaki açıkalamasında İran’ı topa tutan Haley, “İran’ın sorun oluşturduğu”nu ve “dünyanın her tehlikeli noktasında” yaşananlara dahil olduğu düşüncesini dile getirdi.

Haley, Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüme ihtimaliyle ilgili bir soruya verdiği yanıtta ise, ABD’li diplomat, “Sanırım, eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan’a görüşme talebini gönderirse o karar verir ve biz ne olacağını göreceğiz” ifadesini kullandı.

 BM Genel Kurulu yeni dönemi başladı

Önceki gün koltuğuna oturan BM’nin 73. Genel Kurulu Başkanı eski Evator Dışişleri Bakanı Başkanı María Fernanda Espinosa Garcés 18 Eylül’de BM Genel Kurulu’nun yeni dönemini açmıştı.

BM’ye üye 193 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını veya dış işleri bakanı düzeyinde temsil edildiği yüksek düzeyli toplantılar 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşirken, 73. Genel Kurul genel görüşmelerinin ana teması “Birleşmiş Milletleri tüm insanlarla ilgili hale getirmek: küresel liderlik ve barışçıl, adil ve sürdürülebilir toplumlar için ortak sorumluluklar” olacak.

Toplantılarda, İran başta olmak üzere, Kuzey Kore, Suriye, Filistin, Küresel Uyuşturucu Problemi ve Küresel Eylem Çağrısı gibi konuların öne çıkarken, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık BM Güvenlik Konseyi’nin İran konulu toplantısına başkanlık etmesi bekleniyor.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, İran toplantısından bir karar alınması şeklinde bir sonuç beklemediklerini açıklamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.