Published On: Thu, Sep 6th, 2018

Fiziksel kavga ve zorbalık 150 milyon çocuğun eğitimini engelliyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Dünya genelinde 13 ila 15 yaşları arasında yaklaşık 150 milyon çocuğun okul ve çevresinde şiddet deneyimi yaşadığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) yaptığı ve bugün yayınlanan (6 Eylül) araştırmaya göre, dünyada şiddete maruz kalan gençlerin yarısı okul ve çevresinde bu deneyimi yaşıyor.

UNICEF’in yeni araştırması, dünya çapında gençlerin akranlar arasında görülen şiddetin eğitiminin yaygın bir parçası olduğunu ve bunun hem zengin hem de fakir ülkelerde öğrencilerin eğitimini ve refahını etkilediğini ortaya çıkardı.

Raporla ilgili bir açıklama yapan UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Eğitim, barışçıl toplumlar inşa etmenin anahtarıdır, ancak dünya çapında milyonlarca çocuk için okulun kendisi güvenli değildir” ifadesini kullandı.

Fore açıklamasında şunları kaydetti:

“Öğrenciler her gün, hem kişisel hem de internette, çatışmalar, çetelere katılma baskısı ve zorbalık dahil şiddet içeren disiplin, cinsel taciz ve silahlı şiddet gibi çeşitli tehlikelerle karşı karşıya. Kısa vadede bu, öğrenmelerini etkiliyor ve uzun vadede depresyon, anksiyete ve hatta intihar yol açabilir. Şiddet, çocuğun öğrenmesi gereken unutulmaz bir derstir.”

UNICEF verilerine göre, küresel olarak, 13-15 yaş arası öğrencilerin yaklaşık yarısı zorbalığa maruz kalırken, aynı oranda öğrenci fiziksel kavgalara karıştı.

Araştırmada ayrıca, 39 sanayileşmiş ülkede 10 öğrenciden 3’ünün akranlarının zorbalığına maruz kaldığı itirafında bulunduğu bilgisine yer verildi.

Araştırmada, 2017 yılında, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde okullara 396, ya da Güney Sudan’daki okullara 26, Suriye Arap Cumhuriyeti’nde 67 saldırı ve Yemen’de de 20 saldırı belgelendirildi.

UNICEF’in verilerinde dünya genelinde 720 milyon okul çağındaki çocuğun bedensel eziyetin tamamen yasaklanmadığı ülkelerde yaşadığı bilgisi de yer alıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>