BM’den ABD-Türkiye gerginliği yorumu: Umarız sorun iki ülke dışına taşmaz

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric bugün yaptığı açıklamada, ABD-Türkiye arasında arasında yaşanan krizin diyalog yoluyla çözülmesini ve gerginliğin iki ülke dışına taşmamasını umut ettiklerini bildirdi. Beyaz Saray Sözüsü Sarah Sanders da iki ülke arasındaki soruna değinirken, Başkan Donald Trump’ın Pastör Andrew Bruson’un serbest bırakılmamasından hayalkırılığı duyduğunu ifade etti.

Dujarric günlük basın brifinginde, ABD-Türkiye ilişkileri ile ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada, ABD hem Türkiye’nin çok önemli iki ülke olduğunu ve bölgede önemli rol oynadığı belirterek, “İkili sorunlar bu iki ülkenin ötesine de yansıyabilir. Umuyoruz bu olmaz. Bu tür sorunların diyalog yoluyla çözüleceğini ümit ediyoruz.” dedi.

Dujarric açıklamasında, “Hem ABD hem de Türkiye  bölgede önemli rol oynayan çok önemli iki ülke ve bu gerginliklerin iki ülkenin dışına taşmış olmasını görmek istemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın “hayal kırıklığı”

Bu arada, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da bugünkü günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada “Türkiye ile ilgili yeni bir politika kararı açıklamamız yok. Başkan Trump, Brunson ve diğer Konsolosluk çalışanlarının serbest bırakılmaması konusunda büyük bir hayal kırıklığı duyuyor” dedi.

ABD Dışişleri: “Boykot çağrısının resmi politika olup olmadığını görmek için bekleyeceğiz”

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise günkük basın toplantısındaki açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’den elektronik ürünlerine boykot çağrısının Türkiye tarafından resmi politika olarak izlenip-izlenmediğini görmek için bekleyeceklerini ifade etti.

Brunson’un dönmesiyle ilişkilerde ilerleme sağlanır

Nauert, Türkiye’deki ekonomik sıkıntıların ABD ile yaşananlarla ilgisi olmadığı ve iki ülke arasındaki ilişkilerde ilerlemenin Rahip Andrew Brunson’ın yakında ABD’ye dönmesiyle sağlanacağını belirtti.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.