Trump Türkiye’ye tartışmalı Twitter mesajıyla yeni yaptırımlar açıkladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdiğini açıklarken dolar 6 Türk Lirasının üzerine çıktı.

Başkan Trump, ABD’de sabahın erken saatlerinde, 5:47’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburt’ta konuştuğu sırada, Türkiye’ye yaptırım kararına onay verdiğini bildirdi.

Trump attığı Twitter mesajında şu ifadeleri kullandı;

“Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye’den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim! Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil!”

Türkiye 2017 yılındaki 9,5 milyar dolarlık demir çelik ihracatının 1 milyar dolarını ABD’ye gerçekleştirmişti. Türkiye’nin 2017’deki alüminyum cevherleri ve alüminyum oksit ihracatı ise 18 milyon dolar civarındayken, bunun 3 milyon doları ise ABD’ye yapıldı.

Türkiye: Trump, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayıyor 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un ABD Başkanı Trump’ın ülkemizin ABD’ye gerçekleştirdiği alüminyum ve çelik ihracatına ek vergi uygulamasına ilişkin tweet mesajiyla ilgili soruya verdiği cevapta Başkan Trump’ın, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe saydığını bildirdi.

Aksoy açıklamasında şunları kaydetti:

“Trump’ın çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir. ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla işbirliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye’ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir. Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.