BM Güvenlik Konseyi’ne Yemen konusunda acil toplantı çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bir grup geçici üyesi, Yemen’de aralarında çocukların da olduğu en son ölümle sonuçlanan hava saldırıların ardından BMGK’yı acil toplantıya çağırdı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ABD Dışişleri Bakanlığı  saldırıyla ilgili “bağımsız soruşturma” açılması çağrısı yaptı.

Yemen’de, Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki perşembe günkü hava saldırısında, 50 kişinin yaşamını yitirmesi ve ölenlerin önemli bir çoğunluğunun 10 yaşın altındaki çocuklar olduğu haberlerinin ardından, BMGK’nın geçici üyeleri Peru, Hollanda, İsveç, Bolivya ve Polonya, bölgedeki en son şiddet olaylarının ele alınması amacıyla BMGK’ya acil toplantı çağrısında bulundu.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi ise, Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hava saldırısında bir otobüsün vurulması sonucu en az 29 çocuğun öldüğünü, 30’unun da yaralandığını duyurdu.

“Save the Children” adlı yardım kuruluşu da bölgedeki çalışanlarından aldıkları bilgiye göre çocukların, piknikten okullarına döndüğünü ve otobüs şoförünün içecek almak için durduğu sırada meydana geldiğini bilgisini aktardı.

Koalisyon sözcüsü Albay Turki-el Malki konuyla ilgili açıklamasında, saldırının “uluslararası insan hakları yasalarına uygun bir şekilde gerçekleştirilen meşru bir askeri faaliyet” olduğunu savundu.

Geçen hafta da Husilerin elindeki liman kenti Hüdeyde’deki saldırılarda 55 sivil ölmüş ve 170 kişi yaralanmıştı. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, bölgede saldırı düzenlemediğini savunurken, olaydan Husileri’in havan topu ateşini sorumlu tuttu.

BM’ye göre Yemen’de 3 yılı bulan iç savaşta 10 binin üzerinde kişi yaşamını yitirdi.

BM ve ABD’den “bağımsız soruşturma” talebi

BM sözcüsü Farhan Haq  Suudi liderliğindeki koalisyonun ölümle sonuçlanan en son hava saldırısına ilişkin açıklamasında, saldırıda Majz bölgesinde yoğun bir pazar yerinde yaz kampından dönen çocukları taşıyan bir otobüsün vurulduğunu bildirirken, BM Genel Sekreteri Guterres’in hava saldırısıyla ilgili “bağımsız ve hızlı bir soruşturma” çağrısında bulunduğunu aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de açıklamasında, ABD’nin saldırıdan endişe duyduğunu ve ABD’nin kapsamlı bir soruşturma çağrısı yaptığını söyledi.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.