Pence, ABD’nin yeni uzay gücü planını açıkladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ordusunun uzayda güvenliği sağlamak üzere 6. askeri kuvvet olarak yeni bir komutanlık kuracağını açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Başkan Donald Trump’ın uzay komutanlığı kurulmasıyla ilgili talimatından aylar sonra ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) yaptığı açıklamada, ABD’nin 6. askeri kuvvet olarak “Uzay Kuvvetleri Komutanlığını” kuracağını bildirdi.

Uzay Kuvvetleri’nin kurulma nedenini, Çin ve Rusya’nın hipersonik füze, uçak ve uzay teknolojilerine yönelik yatırımları olarak gösteren Pence,  “Geçmişte yaptığımız gibi, Amerika Birleşik Devletleri bu yeni savaş alanında ortaya çıkan tehditleri karşılıyor” ifadesini kullandı.

Uzay gücünün kurulması konusunda Kongre’nin de desteğini aldıklarını ve 2020’ye bunu gerçekleştireceklerini belirten Pence, “Amerika Birleşik Devletleri Uzay Gücü’nü kurmak için zaman geldi.” dedi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis de İngiliz mevkidaşı Gavin Williamson ile yaptığı görüşme öncesinde,  Pentagon’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulması talimatı üzerinde çalıştıklarını bildirmişti.

Cumhuriyetçi Parti’den Arizona Senatörü John McCain, Trump’ın uzay gücü kurulmasıyla ilgili daha önceki bir açıklamasında, “Ek yükü azaltmaya ve ortak savaş mücadelesini entegre etmeye odaklandığımız bir zamanda yeni bir askeri hizmet ve ek örgütsel katmanların yaratılmasına karşı” olduğunu belirtmişti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.