Published On: Tue, Aug 7th, 2018

Trump’ın Hollywood’taki yıldızının tamamen sökülmesi girişimi

LOS ANGELES (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın Kaliforniya eyaletinde, Batı Hollywood Belediyesi (West Hollywood City) sınırları içindeki Şöhretler Kaldırımı’nda (Walk of Fame) bulunan ve defalarca saldırıya uğrayan yıldızının kaldırılması yönünde bir karar alındı.

Belediye Başkanı John Duran, Trump’ın Hollywood Bulvarı’ndaki Şöhretler Kaldırımı’nda bulunan yıldızının kaldırılması yönünde belediye meclisinde alınan tavsiye niteliğindeki kararla ilgili Twitter üzerinden açıklamada bulundu.

Duran mesajında, “Batı Hollywood Belediyesi, Hollywood Ticaret Odası’na Trump’ın yıldızının kaldırılması çağrısı yapan bir karar tasarını oybirliğiyle kabul etti” ifadesini kullandı.

Trump, birçok ünlünün adının yer aldığı Şöhretler Kaldırımı’na 2007’de “Apprentice” (Çırak) programını sunarken kabul edilmişti.

Şöhretler kaldırımındaki yıldızların konulması ve kaldırılması konusundaki yetkinin Hollywood Ticaret Odası’na ait olduğu belirtildi.

Defalarca saldırıya uğradı

Trump başkan seçilmeden bir ay önce yıldızı kazmayla tahrip edilirken, saldırıyı gerçekleştiren kişi, bunu Trump’ın internete sızan bir bant kaydında “kadınlar hakkında sarf ettiği aşağılayıcı sözlere tepki olarak yaptığını” belirtmişti.

Daha sonra tamir edilerek eski haline getirilen yıldız tekrar saldırıya uğrarken, kimliği belirlenemeyen kişiler, değişik defalarda yıldızın üzerine başta  gamalı haç olmak üzere Trump’ı karalayıcı şekiller çizmişti.

Trump’ın yıldızında önceki yıl yapılan saldırılardan birinde ise yıldızın üzerine “#IResist” (Direniyorum) çıkartmaları yapıştırılmıştı.

Los Angeles Belediyesi ile Hollywood Ticaret Odası’na ait olan Şöhretler Kaldırımı’nda yıldızları bulunan Bill Cosby ve Kevin Spacey’nin haklarındaki cinsel taciz suçlamalarının hemen ardından, kadın haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarının yaptığı yıldızlarının kaldırılmalarına yönelik talepler, oda tarafından geri çevirilmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>