Türkiye, ABD’nin ilginç yaptırım kararına karşı tek yürek

ANKARA- Pastör Andrew Brunson’un tutukluluk durumu sebebiyle ABD’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya uyguladığı yaptırımlara karşı dört parti ortak açıklamayla tepki gösterirken, karara ülke genelinde tepki yağdı.

ABD’nin yaptırım kararına ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kararın alınmasında büyük payı bulunan Trump yönetimine yüklenerek, büyük devlet vurugusu yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Oktay, şunları yazdı:

“Yaşanan son gelişmeler, büyük devlet olmanın ekonomik, askeri veya coğrafi büyüklük ile aynı olmadığını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

Büyük devlet olmak, uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeyi, yapılan anlaşmalara bağlı olmayı, adalet ve saygınlık ilkesine sadık kalmayı, halkının çıkarlarını küçük çıkar gruplarının üstünde tutmayı ve daima mazlumların yanında olmayı gerektirir.

Biz, bayrağı, vatanı ve milletiyle birlikte büyük bir Devletiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük devlet olmanın gereğini yapmaktan bir an bile tereddüt etmeyiz.

ABD’nin yaptırım kararı hukuksuz ve son derece keyfi bir karar.”

Kılıçdaroğlu: Türk halkının onuru rencide ediliyor

ABD’nin Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Amerika’nın aldığı karar Türk halkının onurunu rencide ediyor. Eğer bir sorun varsa, oturulur, görüşülür, konuşulur bu sorun. İki bakanla ilgili alınan kararı doğru bulmuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin ABD’nin müttefiki olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Müttefiklik ilişkilerinin, sağlıklı bir zeminde ve anlaşmayla çözülmesi gerekir. 15 Temmuz darbe girişimini yaşadık. Bu darbe girişiminin arkasında Pensilvanya’da oturan kişinin olduğunu hep beraber biliyoruz. Türkiye’nin iade talebinde bulunması son derece doğal. Burada yanlışlık, ‘ver papazı, al papazı’ söyleminden büyük ölçüde kaynaklanıyor.

Biz, Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu ifade ediyoruz. Bağımsız olması gerektiğini ifade ediyoruz ama bu ülkede en önemli koltukta oturan kişi, yargının bağımsız olmadığını, ‘sen onu verirsen ben de bunu sana verebilirim algısını karşı tarafa yerleştirdi. Son derece tehlikeliydi ve doğru olmayan bir cümleydi. O cümlenin maliyetini yaşıyoruz.”

Bahçeli: Cumhurbaşkanımız yalnız değildir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de konuyla ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, “ABD’nin sözde yaptırım kararlarına aynen misillemede bulunulmalı, Türkiye’ye parmak sallayanlara haddi

bildirilmelidir” dedi. MHP’nin lideri, “Milliyetçi Hareket Partisi oyunu görmüş, ahlaksız oyuncuları tanımıştır. Ne Sayın Cumhurbaşkanı ne de bakanlarımız yalnız değildir. Parti olarak hükümetin ve devletin sonuna kadar yanında durduğumuz ve duracağımız herkesçe bilinmelidir” ifadelerini kullandı.

Akşener: Ülkemizi bu durumlara düşürenler utansın!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de iki bakanın yanında yer alarak ABD’nin yaptırım uygulamasını eleştirdi. Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Akşener, “ABD yönetiminin Türkiye Cumhuriyeti’nin iki bakanına uyguladığı yaptırımlar skandal boyutundadır. Yanlış dış politikalarla ülkemizi bu durumlara düşürenler utansın!” dedi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD Hazine Bakanlığının iki bakana yönelik yaptırım kararının, hukuksuz ve son derece keyfi olduğunu belirtti. Yıldırım, ABD Hazine Bakanlığının yaptırım kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki yargılama süreçlerine karşı saygısız bir tutumun göstergesi olan bu kararı şiddetle kınıyor ve bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

HSK’dan tepki

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, ” Türk yargısına yersiz müdahale niteliği taşıyan bu yanlış kararın hemen geri alınmasının uluslararası hukuka ve bağımsız yargıya saygının gereği olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” dedi.

Mehmet Yılmaz, ABD’nin aldığı yaptırım kararına tepki gösterdi. “ABD Hazine Bakanlığının, iki sayın bakanımızı hedef alan söz konusu kararı hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilir değildir” diyen Yılmaz, “Türk Yargısı bağımsızlığı ve tarafsızlığı Anayasa ile güvenceye alınmış, bilgeliğini, cesaretini, fedakarlığını, evrensel hukuk ilkelerine bağlılığını herdaim ispat etmiş, adalet kavramının yüceliğini bilen, yargılama yaparken peygamber postunda oturduğunun sorumluluğunu hiç unutmayan hakim ve savcıları ile köklü geleneklere sahip bir yargıdır” dedi. Yılmaz, “Her hukuk devletinde olduğu gibi yargılama faaliyeti içinde yürütmenin görevi ve işlevi bulunmaz, hakim ve savcılar ceza yargılaması içinde karar verirken hukuka uygun elde edilen ve kanaat verici deliller dışında hiçbir olaydan etkilenmezler. Hiç akıldan çıkarılmamalı ki; hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, adil yargılanma ilkelerine inanmış her ülke yargısı aynı derecede saygındır ve aynı derecede saygı görmeye layıktır. Türk Yargısı olarak bizler saydığımız ilkelere sahip ve inanan her ülke yargısını takdir edip, aynı takdiri görmeyi bekliyor, Türk yargısına yersiz müdahale niteliği taşıyan bu yanlış kararın hemen geri alınmasının uluslararası hukuka ve bağımsız yargıya saygının gereği olduğunu bir kez

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.