ABD’den İçişleri Bakanı Soylu ve Adalet Bakanı Gül’e skandala varan Brunson yaptırımı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Hazine Bakanlığı, ABD vatandaşı Pastör Andrew Brunson’la ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e skandala varan bir yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders günlük basın toplantısında duyurduğu konuya ilişkin basın açıklamasında,  ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi’nin (OFAC) Brunson’ın gözaltına alınması ve tutuklanması sürecinde sorumlu gördükleri kişilere bir yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Açıklamada, OFAC’ın Brunson’un hapsi dolayısıyla Adalet Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Soylu’nun ABD’deki malvarlıklarına el koyduğunu, ABD vatandaşlarının da bu kişilerle ticari veya para ilişkisine girmesini yasakladığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in konuya ilişkin “Türk yetkililerince haksız tutukluluğu ve işkencesinin devam etmesi basitçe kabul edilemez.” sözüne yer verilen basın açıklamasında, Mnuchin “Başkan Trump ABD’nin Türkiye’den onun (Brunson) derhal serbest bırakılmasını yeterince açık şekilde” belirttiğini kullandı.

Bakanların ABD’ye girişinin engellenmesi sözkonusu. Beyaz Saray sözcüsü daha fazla bilgi için Hazine Bakanlığı ile irtibat kurulmasını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Heather Nauert de uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, kararın Bransun’un serbest bırakılmamasının ardından alındığını ve bu konudaki sürecin devam ettiğini kaydetti.

51. Güney Doğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Singapur’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile toplantılara katılan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun cuma günü bu konunun da ele alınacağı bir toplantı düzenlemesi bekleniyor. Toplantı öncesinde Pompeo’nun bir kez daha Çavuşoğlu’nu telefonla arayıp Brunson konusunu görüştüğü açıklandı.

ABD daha önce F-35’lerin Türkiye’ye iletiminin geciktirilmesi ve Türkiye’ye uluslararası finans kurumlarında yaptırım uygulanması konusunda Kongre’deki yasa teklifleri ilgili komisyonlardan onay almıştı.

ABD Başkanı  Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence de Türkiye’ye Brunson yüzünden yaptırım tehdidinde bulunmuştu.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.