ABD Senatosu’ndaki “Türkiye’ye baskı” tasarısı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Senatosu Dış ilişkiler Komisyonu “insan hakları” ve “dini özgürlükler” gerekçesiyle Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan Türkiye’ye baskı niteliğindeki tasarıyı kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin Pastör Andrew Craig Brunson’un uzun zamandır Türkiye’de tutuklu bulunduğu için Türkiye’ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacaklarını içeren “tehditkar” açıklamasının ardından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye’ye ekonomik yaptırım içeren bir karar tasarını kabul etti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Tennessee Senatörü  Bob Corker ile Ermeni soykırım iddialarının destekçisi Demokrat Parti New Jersey Senatörü Bob Menendez başta olmak üzere, Sentör James Lankford, Thom Tillis, Jeanne Shaheen ve Bill Nelson’un imzalarıyla sunulan tasarının yasallaşması için Senato ve Kongre’de yapılan oylamada da kabul edilmesi ve Başkan Trump tarafından imzalanması gerekiyor.

Tasarı, Uluslararası Finans Kurumları Yasası’nın 701’inci maddesindeki İnsan hakları ihlalleri durumunda ABD’nin bu konuyu gündeme getirebileceğine atıfta bulunurken,  “Uluslararası ve sivil toplum kuruluşları, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ciddi şekilde insan hakları ihlallerini belgelemiştir.”

Tasarı, ABD Hazine Bakanlığı, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile diğer uluslararası finans kuruluşlarındaki ABD’li yöneticilere, Türkiye’ye yardımı engellemesi talimatı verilmesini öngörüyor.

Tasarıya ilişkin bilgi veren Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Corker açıklamasında, “Bu yasa tasarısının yapılmasını asla istemedik ama Türk hükümetini, ABD vatandaşlarının ve yerel olarak istihdam eden büyükelçilik personelinin haksız bir şekilde gözaltına alınmasını durdurmadığı takdirde sonuçlarının olacağı konusunda uyarmıştık” ifadesini kullandı.

Corker şunları kaydetti:

“Pastor Brunson’ın hapishaneden ev hapsine geçmesi iyi bir ilk adım olsa da 21 aydan sonra bu gelişme tatmin edici değildir. Türk hükümetine, ABD’li büyükelçilik görevlilerinin yanı sıra Pastor Brunson da dahil olmak üzere tüm ABD vatandaşlarının keyfi olarak gözaltına alınmasına son verene kadar Türkiye’ye baskı yapmaya devam edeceğiz. Bu tasarı taslağın sunulmasında bizimle çalışanlara teşekkür etmek istiyorum ve komitenin desteğini takdir ediyorum”

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.