İrlanda’nın BMGK üyeliğini destekleyen Bono’dan BM ve AB uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – İrlandalı rock grubu U2’nin solisti ve şarkı sözü yazarı Bono ülkesi İrlanda’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliğine destek amacıyla katıldığı BM’deki toplantıda yaptığı konuşmada, AB ve BM gibi uluslararası kurumların büyük ölçüde tehdit altında olduğu söyledi.

Bono, ülkesinin 2021-2022 yılı için BM Güvenlik Konseyi’ne yapacağı geçici üyelik başvurusu nedeniyle BM’de düzenlenen seçim kampanyası etkinliğine katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, AB ve NATO’yu eleştiren ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef alan Bono, AB ve NATO’nun varlıklarının tehdit altında olduğunu belirterek, bu kuruluşların devamlılığının sağlanması için birlikte çalışmak zorunda olduklarını kaydetti.

Toplantıda konuşaan İrlanda Başbakanı Taoiseach Leo Varadkar, “İrlanda, Avrupa’nın çevresine küçük bir ada olabilir, ama bizim bakış açımız küreseldir” dedi.

Konuşmasında, “Kolonileşme, çatışma, açlık ve kitlesel göç yaşamış bir ulus olarak, İrlanda’nın yaşadığı tarih BM Şartının amaç ve hedefleri ile yankılandığı“nı ifade eden Varadkar, “İrlanda, dünyadaki yoksulluğun ve açlığın ortadan kaldırılması konusunda uzun süredir devam eden bir taahhüdü var.” diye konuştu.

İrlanda’nın BM Daimi Temsilcisi Geraldine Byrne’nin ev sahipliğindeki özel geceye İrlanda eski Cumhurbaşkanı ve BM’nin esfanevi eski İnsan Hakları Yüksek Komiseri Mary Robison da katılarak bir konuşma yaptı.

İrlanda’nın BMGK geçici üyeliğine seçilebilmesi için Haziran 2020’de BM Genel Kurulu’nda yapılacak seçimde 193 üye ülkeden 129’nun oyunu alması gerekiyor.

Aynı gün erken saatlerde BM’deki Barış Çanı’nın bulunduğu bahçede, BM Barış Gücü operasyonlarında İrlanda’nın 60 yıl kesintisiz hizmet sırasında ölen 88 İrlandalı barış gücü askerleri anısına bir tören düzenlenirken, bir gün önce de Bono, Madison Square Garden’de İrlanada’nın adaylığı dolayısıyla BM’ye üye ülke büyükelçilerinin de katıldığı bir konser verdi.

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.