Kim’in ağırlayacağı ilk ülke lideri Suriye Devlet Başkanı Esad mı olacak?

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Kuzey Kore’yi ziyaret edip, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’la görüşmeyi planladığını duyurdu. Ziyaretin gerçekleşmesi durumunda Suriye Devlet Başkanı Esad Kim’i ziyaret eden ilk yabancı ülke lideri olacak.

12 Haziran’da ABD Başkanı Donald Trump’la Singapur’da bir araya gelmesi beklenen ve  yakın bir zamanda süre önce Çin’in devlet başkanıyla görüşen Kuzey Kore lideri Kim’in 2011’de ülkenin başına geçmesinden bu yana ilk defa bir devlet liderini ağırlaması sözkonusu.

Sözkonusu haberi, Esad’ın Kuzey Kore’nin yeni Suriye Büyükelçisi’ni Mun Jong-nam’ı kabulünden sonra duyuran Kuzey Kore ajansı KCNA, ziyarete ilişkin bir tarih vermedi. KCNA haberinde, Esad’ın 30 Mayıs Çarşamba günü, “Kim’in Kore’nin birleşmesini başarıyla gerçekleştireceği ve nihai zaferi elde edeceğini” de söylediği ve “Kuzey Kore’yi ziyaret edip Kim Jong-un’la görüşeceğim” dediği bilgisine yer verdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansının bu haberlerine rağmen, şu ana kadar Kuzey Kore’den veya Suriye Devlet Başkanı Esad’tan söz konusu Pyongyang ziyareti konusuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Şubat 2018’de sızdırılan bir Birleşmiş Milletler raporuna göre Suriye ve Kuzey Kore, 2012-2017 arasında kimyasal silahlar konusunda işbirliği yapmakla suçlanırken, iki ülke de bu konudaki tüm suçlamaları reddetmişti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığına göre, iki ülke ilişkileri 1966’da Kuzey Kore’nin Şam’da büyükelçilik açmasıyla başlıyor ve 1969’da Suriye de Kuzey Kore’nin Başkenti Pyongyang’da büyükelçiliğini açtı. 1966’dan bu yana diplomatik ilişki içindeki iki ülkeden Kuzey Kore, Ekim 1973’deki Arap-İsrail savaşında Suriye’ye, tank operatörü ve pilot dahil 530 asker ve silah göndererek, Şam’a destek vermişti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.