Published On: Thu, May 31st, 2018

Pompeo: Kuzey Kore görüşmeleri doğru yönde ileriyor

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo New York’ta yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli yetkililerle yapılan görüşmelerin “doğru bir yönde” zirveye doğru ilerlediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Pompeo, New York’ta Kuzey Kore Başkan Yardımcısı Kim Yong Chol ile yaptığı görüşmelerin bir basın toplantısı düzenledi.

Pompeo, Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında başarılı bir toplantı için şartların sağlanması konusunda iyi bir ilerleme kaydedildiğini, ancak zorlukların devam ettiğini söyledi.

Açıklamasında, “Son 72 saat içinde şartları belirleme konusunda gerçek bir ilerleme kaydettik” ifadesini kullanan Pompeo, “Bu toplantılarla doğru bir yöne doğru ilerlediğimizden eminim.” dedi.

Konuşmasında, dünyanın yönünü değiştirecek hayatta bir defa çıkacak bir fırsat olarak değerlendiren Pompeo, bu fırsatın değerlendirilmesinin yenir barış, güvenlik ve refah çağına öncülük edeceğini kaydetti.

Toplantıda, Kuzey Kore yetkilsinin Washington’a lider Kim Jong Un’dan Başkan Donald Trump’a kişisel bir mektup iletmek üzere gidecekleri bilgisini veren Pompeo,
iki ülke ilişkilerinin “önemi bir anı” yaşadığını ve bu fırsatın boşa harcanmasına izin vermenin trajik olabileceğini belirtti.

Başkan Trump da daha önce yaptığı açıklamada, New York’taki bir Kuzey Koreli heyetle yapılan toplantıların “çok iyi” geçtiğini ve delegasyonu “Kim Jong Un’dan bir mektup” u vermek üzere cuma günü Washington’a beklediğini kaydetmişti.

New York’ta “zirve” diplomasisi: Pompeo, Kim’in sağ kolu Chol’a Manhattan’ı seyrettirdi

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>