Published On: Wed, May 30th, 2018

Beyaz Saray iftarlarını iptal eden Trump’a, Kuran sahibi Jefferson hatırlatması

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – New York’un Demokrat Partili Belediye Başkanı Bill de Blasio, resmi konutunda verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada,  Beyaz Saray’daki iftar davetlerini iptal eden Başkan Donald Trump’a 1805’te Beyaz Saray’da ilk iftar davetini veren ABD’nin kurucu Başkanlarından Thomas Jefferson’ı örnek verdi ve Jefferson’un Kuran’ı olduğunu hatırlattı.

New York Belediye Başkanı Blasio ve eşi Chirlane McCray, New York’taki Müslüman toplum temsilcilerini resmi konutu Gracie Mansion’da ağırladı.

Gracie Mansion’ın bahçesine her yıl kurulan özel iftar çadırında Müslümanlar önce akşam namazını kıldı, ardından iftarlarını açtı.

İftar programına New York’taki bir çok ülke başkonsolosu ile birlikte Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Türk toplumu temsilcileri de katıldı.

Yemeğin ardından, kürsüye gelen Chirlane McCray, “Selamün aleyküm” diyerek, “Burası halkın evi, burası sizin eviniz. Her zaman için hoşgeldiniz.” ifadeleriyle davetlilere hitap etti.

Konuşmasında, konutta her yıl düzenledikleri en güzel programlardan birinin Ramazan’da verdikleri iftar yemeği olduğunu belirten Blasio, bu etkinliğin New York için çok önemli olduğunu vurguladı.

Blasio, New York’un ve ABD’nin aslında Müslümanları dışlayan bir yer olmadığını söyledi.

Trump’a, 1805’de Beyaz Saray’da ilk iftar daveti veren Jefferson hatırlatması

Blasio konuşmasında, Beyaz Saray’daki iftar davetini iptal eden Trump’a 1805’te Beayaz Saray’da iftar davetini veren Başkan Jefferson’ı örnek verdi.

ABD’nin 3’ncü Başkanı Thomas Jefferson’ın 1805’de Tunus Büyükelçisini Beyaz Saray’da iftar davetinde ağırladığını belirten Blasio, Jefferson’un bir Kuran’ı olduğunu hatırlattı. Blasio, bu geleneğin geçen sene ABD Başkanı Donald Trump’a kadar devam ettiğini belirtirken, “Bu yönetimin malesef Müslüman toplumuna yönelik nefret dolu uzun eylem listesi var” dedi. Beyaz Saray’daki iftar iptalinin bunlardan sadece biri olduğunu ifade eden Blasio, Trump’ın İslamafobik ve ırkçı söylemleri teşvik eden tutumunu da eleştirdi.

ABD’de en fazla Müslümanın New York’ta olduğunu ve New York Emniyet Müdürlüğü’nde 900 Müslüman polisin görev yaptığını hatırlatan Blassio, Müslümanlara New York’a katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bloomberg döneminde başlatılan camilerin izlenmesi programına son veren Blasio, yıllardır Müslümanların hayali olan New York’taki resmi kurumlarda dini bayramlarda tatil ilan etmişti.

Türk restoranı Ali Baba Terrace’ın hazırladığı Türk yemekleri ikram edildi

Blasio, rezidansında her yıl verdiği iftar programında davet ettiği Müslüman toplum temsilcilerini, bu yıl da Türk restoranı Ali Baba Terrace’ın hazırladığı Türk yemekleriyle ağırladı.

İftar yemeğinin sponsorluğunu ilk yıldan bu yana üstelenen Türk Restoranı Ali Baba ile birlikte Arnavut İslam Kültür Merkezi, Council of Peoples Organization, Vintage Food Corporation, Islamic Relief USA ve Amerika Zekat Vakfı da bu yılın diğer sponsorları arasında yer aldı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>