Published On: Tue, May 29th, 2018

BM, Suriye’deki hastane ve kliniklere saldırıları soruşturuyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BM’nin Suriye’deki hastaneler ve kliniklere yönelik saldırıları soruşturduğunu bildirdi.

Mark Lowcock, 15 üye ülkeden oluşan BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye konulu toplantısında katılarak üye ülke temsilcilerine bir brifing verdi.

Brifingte, 2018’in ilk dört ayında Suriye sağlık tesisleri ve personeline karşı toplam 92 saldırının belgelendiğini, 89 kişinin öldüğünü ve 135 kişinin yaralandığını bildiren, Lowcock, hastane ve kliniklere yönelik saldırıların soruşturulduğunu söyledi.

Doğu Guta’da iki ve kuzeydeki iki Humus’ta iki olmak üzere toplam dört sağlık tesisi, GPS koordinatları Rusya ve ABD ile paylaşıldıktan sonra vurulmuştu.

BM’nin insani yardım görevini ABD ile birlikte yürüten Rusya, Suriye hükümet güçlerinin Doğu Guta’yı tekrar ele geçirmesinde ciddi askeri destek sağladı.

Hastaneler ve tıbbi tesislere yapılan saldırılar uluslararası insani hukukun ihlalidir ve BMGK tarafından defalarca kınanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>