İslamofobik ırkçı mesaj, izlenme rekoru kıran TV programını iptal ettirdi

ABC Televizyonu, Roseanne Starr’ın programını, attığı ırkçı ve İslamofobik twitter mesajı yüzünden yayından kaldırdı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Amerikan ABC Televizyonu, ünlü yazar ve komedyen Roseanne Barr’ın attığı İslamofobik ırkçı twitter mesajına, Barr’ın izlenme rekorları kıran televizyon programını iptal ederek cevap verdi.

Roseanne Barr’ın, salı sabahı attığı, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın başdanışmanlarından Valerie Jarrett için “Müslüman kardeşliği ve maymunlar planetinin çocuğu” ifadesini kullandığı Twitter mesajından saatler sonra, ABC Televizyonu, izlenme rekoru kıran Roseanne’ın yeniden başlatılan sürümünün yayınını iptal ettiğini duyurdu.

90’lı yılların komedi yıldızlarından ve 2012’de Çay Partisi Başkanlık adayı olan Barr attığı ırkçı twitter mesajını silip, özür dilemesi ve twitterden ayrılacağını bildirmesi, ABC’nin kararına engel olamadı.

ABC kararla ilgili yaptığı açıklamada “Roseanne’nın Twitter’daki ifadesi itici, iğrenç ve değerlerimize aykırıdır ve programını iptal etmeye karar verdik” ifadesine yer verdi.

ABC’deki sitkom’da Barr’ın kızını oynayan Sara Gilbert da karar ilgili açıklamasında, Barr’ın yorumlarının “ahlaksız” olduğunu belirterek “oyuncularımızın ve ekibimizin ya da şovumuzla ilgili olanların inançlarını yansıtmıyor” açıklamasını yaptı. Gilbert “Bu, hepimiz için inanılmaz derecede üzücü ve zordur; çünkü, inandığımız, gurur duyduğumuz ve izleyicilerin sevdiği bir şov yarattık” dedi.

Roseanne Barr, ABC’nin programını iptal etmesine neden olan twitter mesajından önce de Clinton ailesi ve George Soros’la ilgili birtakım aşırı sağcı komplo teorileri ve anti-Semitik ifadeler içeren mesajları retweetlerken, Starr’ın bu reteewitlerini Donald Trump’ın oğlu Donald John Trump Jr da retweetlemişti.

https://twitter.com/therealroseanne/status/1001471669641216005

https://twitter.com/therealroseanne/status/1001470384556752898

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.