ABD’de, bir çok eyalette “acil durum” ilanı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Kasırga sezonuna Alberto firtınasıyla giren ABD’de, kasırganın etkili olması beklenen bir çok eyalette, “acil durum” ilan edildi.

ABD’de tatil döneminin başlangıcı kabul edilen Anma Günü’nün (Memorial Day) kutlandığı 1 Haziran’da  etkili olacak Alberto fırtınası nedeniyle, Florida, Mississippi ve Alabama eyalet valileri, can ve mal güvenliği için “acil durum” kararı aldı.

Meksika Körfez’inden gelmesi beklenen Alberto fırtınası nedeniyle Florida Valisi Rick Scott 67 yönetim bölgesinde (county) “acil durum” ilan ettiğini bildirdi.

Vali Scott, pazartesi günü eyaletin bir çok bölgesinde etkili olacak Alberto fırtınası öncesinde aldığı acil durum kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Ulusal Muhafızların seferber edilmesi çağrısında bulunan Vali Scott, yerel yetkililerden acil önlemlerin alınmasını isterken, eyaletinin bazı bölgelerinde zorunlu tahliye işlemilerinin en kısa sürede yapılacağını bildirdi.

Scott acil durum ilanıyla ilgili açıklamasında “Eyalette, sağanak yağmur ve şiddetli su baskınlarına karşı ailelerin güvenliğini için gerekli önlemlerin acilen alınacağını” ifade etti.

Alabama Valisi Kay Ivey ve M’ssissippi Valisi Phil Bryant da eyaletleri genelinde bir çok bölge için “acil durum” kararına imza attı.

ABD Ulusal Meteroloji İdaresi (NWS) pazartesi günü etkili olması beklenen fırtınanın Körfeze vardığında saatteki hızı 104 kilometreye ulaşan rüzgara yol açacağını bildirdi.

Fırtına nedeniyle Türkiye’nin Miami Başkonsolosluğu da bölgede yaşayan Türk toplumuna yönelik açıklamasında, acil desteğe ihtiyaç duymaları halinde, Başkonsoloslukla iletişim kurulmasını istedi.

NOAA’nın 2018 sezonu tahminleri

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinden (NOAA) 2018 tahminlerini güncelleyen NOAA’dan, haziranda başlayıp kasım ayında sona erecek olan tropical kasırga sezonunda “10 ila 16” tropikal fırtına, 5 ila 9 arasında kasırga, 1 ila 6 arasında büyük kasırga görüleceği tahmininde bulundu.

Meksika Körfezi’nde etkili olması

ABD’de can kayıpları dışında milyarlarca dolarlık maddi kayıplara da neden olan kasırgaların, ülkenin büyük petrol tesislerinin bulunduğu Meksika Körfezi’ndeki petrol tesislerinde büyük hasara yol açması halinde, ülkenin stratejik petrol rezervlerinin azalmasına yol açarken, petrol fiyatlarının yükselmesi gibi piyasaları etkileme yönü de bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.