Türkiye-ABD, Münbiç’teki işbirliği yol haritasının ana hatlarını belirledi

ANKARA – Türk ve ABD’li yetkililerin, Ankara’daki toplantısında, Münbiç’te yapılacak işbirliğinin yol haritasının çerçevesinin çizildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye-ABD Çalışma Grubu’nun Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri işbirliği için bir yol haritasının ana hatlarının belirlendiğini bildirdi.

Bakanlık Suriye konulu iki ülkenin oluşturduğu çalışma grubunun Ankara’da toplanmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Suriye konulu Türkiye-ABD Çalışma Grubu, Suriye ve her iki tarafı ilgilendiren diğer işbirliği konularında sürmekte olan görüşmelere devam etmek amacıyla bugün Ankara’da toplanmıştır. Taraflar, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri işbirliği için bir Yol Haritasının ana hatlarını belirlemiştir. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Pompeo Çalışma Grubu’nun tavsiyelerini değerlendirmek üzere 4 Haziran’da biraraya gelecektir”

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de Türkiye-ABD arasında 25 Mayıs’ta Ankara’da yapılan toplantıyla ilgili paylaşımında, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik daha fazla işbirliği için bir yol haritasının ana hatlarının çizildiğini kaydetti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Twitter’de üzerinden, toplantıyla ilgili ortak açıklama metnini kamuoyuyla paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy bugün yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında Suriye konulu toplantının gerçekleştirildiğini bildirmişti.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.