Hakimden Trump’a “ifade özgürlüğü” şoku; sevmediği Twitter takipçilerini engelleyemeyecek

NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) – ABD yargısı, “ifade özgürlüğü” konusunda, ABD Başkanı Donald Trump’a karşı büyük bir zafer kazandı.

New York Güney Bölgesi ABD Federal Mahkemesi Hakimi Naomi Reice Buchwald, Columbia Üniversitesi Knight First Amendment Enstitüsü’nün Donald J. Trump, Hope Hicks, Sarah Huckabee Sanders ve Daniel Scavino’ya karşı Temmuz 2017’de açtığı davada kararını verdi.

Federal Hakim Buchwald, Trump’ın kendisini eleştiren Twitter hesaplarını engellemesinin muhalefeti bastırmaya yönelik Anayasa’nın 1. Maddesi’ndeki “ifade özgürlüğü”nün egellenmesi olarak kabul etti ve anayasaya aykırı bir çaba olduğuna kararına vardı.

Hakim Buchwald, takipçilerini bloklayan Trump ile ilgili kararında, “Twitter kullanıcılarının yaptığı açıklamaları görememesi Anayasa’nın ifade özgürlüğü maddesine aykırı” olduğuna hükmetti.

Karara göre, ABD başkanları, kamuya ait bir açık tartışma alanı olan Twitter’daki kullanıcılarını bloklayıp, ifade özgürlüğünü ihlal edemeyecek.

 

https://knightcolumbia.org/sites/default/files/content/Cases/Wikimedia/2018.05.23%20Order%20on%20motions%20for%20summary%20judgment.pdf

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.