Published On: Sat, May 19th, 2018

ABD’de 19 Mayıs kutlaması ve Türk Günü Yürüyüşü bir arada gerçekleştirildi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)  – ABD’nin New York kentinde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından her yıl düzenlenen ve ABD’deki en bilinen, geniş katılımlı bir Türk kültürü tanıtım etkinliği olan Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali, 19 Mayıs kutlamasıyla birlikte yapıldı.

Bu yıl 99’ncusu kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’yla aynı günde, yoğun yağmur altında geçen Türk Günü Yürüyüşü’nün 37’nci gerçekleştirildi.

TADF Yönetim Kurulunun aldığı kararla bu yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’ne atfedilen yürüyüş ABD’deki Türk toplumunun maddi katkılarıyla yapıldı.

Yürüyüş, sabah 11:30’ta Manhattan’da Madison Caddesi ile 53. sokağın köşesinde başladı ve BM’nin karşısındaki Dag Hammarskjold Parkı’na kadar devam etti.

Burada düzenlenen törende Amerikan ve Türk milli marşlarının okunmasının ardından şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Yürüyüşe New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği BM Daimi Temsilci Yardımcısı Güven Begeç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) New York Temsilcisi Mehmet Dana, New York Başkonsolosluğu mensupları, TADF Başkanı Atilla Pak ve Türk toplumunun temsilcileri ile birlikte New York Atatürk Okulu öğrenciler de geleneksel kıyafetleriye yürüdüler.

Başkonsolos Yalçın’dan “birlik-beraberlik” vurgusu

Törende bir konuşma yapan Başkonsolos Yalçın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile birlikte tüm gazi ve şehitlerini “saygı ve minnetle” andı.

Yalçın konuşmasında, ABD’deki Türk toplumunun bir yandan kimliğini korumak ve geliştirmek, bir yandan da Amerikan toplum yapısı ile bütünleşmek için doğal bir gayret içerisinde olduğunu belirtti.

Bu tür etkinliklerin Türk toplumunun bütünleşmesine önemli bir katkısı olduğunu ifade eden Başkonsolos Yalçın şunları kaydetti:

”Farklılıklarımızı geride bırakıp, ülkemizin ve toplumumuzun güçlenmesi için, tek yürek halinde, daha yüksek ortak ideallerimiz etrafında toplanarak, hep birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.”

Yalçın, ”Birlik ve beraberlik içinde hareket edildiğinde, toplumumuzun Amerikan demokrasisinin ve ekonomisinin sağladığı imkanlardan en yüksek faydayı elde edeceğine, bunun etkilerinin ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

TADF Başkanı Pak şehit ve gazileri andı

TADF Başkanı Atilla Pak da konuşmasında, yürüyüşe katılan Türk toplumu temsilcilerine teşekkür ederek, Başkonsolos Yalçın gibi “birlik-beraberlik” vurgusu yaptı.

Pak konuşında şunları kaydetti:

”Bu vesileyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, ebediyete intikal eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, fedakar gazi ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum.”

Pak, birlik beraberlik içerisinde büyük bir coşkuyla gercekleştirilen kutlamaların Türk toplumunun ABD’deki gelecegini daha da güçlendirdiğini kaydetti.

37 yıl önce Türk diplomatlarının Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla New York sokaklarında başlatılan yürüyüş, her yıl geleneksel Türk Günü Balosu ve Türk Günü Yürüyüşü olarak gerçekleştirildi. Etkinlik, ABD’deki en bilinen ve geniş katılımlı bir Türk kültürü tanıtım festivaline dönüştü.

Önceki Türk yürüyüşlerinden bazı Turkish Journal linkleri:

New York’ta çifte Türk bayramı: Mehterli Türk Yürüyüşü büyük alkış topladı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>