Published On: Thu, May 17th, 2018

ABD’de açık internet savuncularının büyük zaferi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Senatosu, Federal İletişim Kurulu’nun (FCC) 2015’te aldığı ağ tarafsızlığı ilkesini kaldıran kararını veto etmesiyle “açık internet” savuncuları önemli bir zafer kazandı.

ABD Senatosu’nda yapılan konuya ilişkin oylamada, 52-47 oylama sonucuyla FCC’nin 2015’teki kararını veto ederek, “Ağ Tarafsızlığı”nının önünü açtı. Ancak İnternet tarafsızlığını savununları mücadelesi henüz daha sona ermedi. Ağ Tarafsızlığının tam zafer için Senato’da kabul edilen kararın Temsilciler Meclisi’nden de geçip, Başkan Donald J. Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Oylamada, 49 demokrat senatör ağ tarafsızlığının kaldırılmaması yönünde oy kullanırken, Cumhuriyetçi Partili senatörlerden John Kennedy, Lisa Murkowski ve Susan Collins’in demokratlara katıldığı görüldü.

Özgür Basın Eylem Fonu başkanı Craig Aaron konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Senatonun kararına karşı memnuniyetini dile getirdi. Aaron kararı “tarafsızlık yanlısı isyancı ittifakın tarihi bir kazanımı” ve “telefon ve kablo şirket lobicileri ordusuna karşı sert bir başkaldırı” olarak değerlendirdi.

ABD Senatosu, ülkede radyo, televizyon, uydu ve kablo iletişiminden sorumlu kurum olan FCC, ABD’de 2015 yılında yürürlüğe giren ve özgür (açık) internet kurallarını benimseyerek Ağ Tarafsızlığının teminatı olarak kabul edilen Açık İnternet Kuralları’nı Aralık 2017’de yaptığı oylamada kaldırarak, Ağ Tarafsızlığını sona erdirmişti.

ABD’de sivil toplum kuruşları 16 milyon email, bir milyondan fazla telefon araması ve online dahil ülke genelindeki protesto eylemleriyle FCC’nin kararına karşı çıkmıştı.

https://twitter.com/hashtag/NetNeutrality?src=has

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>