ABD’deki Zeugma Mozaikleri 2018 içinde Türkiye’ye getiriliyor

CHICAGO – ABD’nin Bowling Green Eyalet Üniversitesi koleksiyonunda yer alan Zeugma Mozaiklerine ait 12 parçanın bu yıl içinde Türkiye’ye gönderileceği bildirildi.

Zeugma Mozaiklerine ait 12 parçanın Türkiye’ye gönderilmesini öngören bir anlaşma, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bowling Green Eyalet Üniversitesi arasında yapılan anlaşma Türkiye’nin Chicago Başkonsolosluğunda imzalandı.

Anlaşmaya göre Bowling Green Eyalet Üniversitesi koleksiyonunda yer alan Zeugma parçaları, sonucunda 12 parça mozaik 2018 yılı içinde Türkiye’ye gönderilecek.

Türkiye adına New York Kültür ve Tanıtma Ofisi Müdürü Tülin Sermin Özduran ve Bowling Green Eyalet Üniversitesi adına da Rektör Dr. Rodney Rogers, Sanat ve Bilim Fakültesi Dekanı Dr. Raymond Craig ile üniversitenin Başkan Yardımcısı Sean P. Fitzgerald’ın imza koyduğu anlaşmaya göre söz konusu eserlerin Türkiye’ye resmen idaesinin önü açılmış oldu.

Anlaşmanın yapıldığı törene ev sahipliği yapan Chicago Başkonsolosu Umut Acar, “Dünyanın farklı yerlerindeki arkeolojik ve kültürel mirasımızın ülkemize yeniden kazandırılması konusundaki çalışmalarından ötürü Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığına teşekkür ederim” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Bowling Green Eyalet Üniversitesindeki Wolfe Sanat Merkezinde sergilenmek üzere eserlerin replikalarının yaptırılmasını üslenirken, parçaların Türkiye’ye götürülmesini Kültür ve Turizm Bakanlığı gerçekleştirecek.

1960’lı yıllarda Zeugma ören yerinde gerçekleştirilen kaçak kazılarda yurt dışına çıkarılan mozaikler, 1965’te Bowling Green Devlet Üniversitesince 35 bin dolara Peter Marks isimli sanat tacirinden satın alındı ve üniversitedeki Wolfe Sanat Merkezi girişinde üzeri cam panel içinde döşenmiş şekilde gösterime açılmıştı.

 

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.