BM Güvenlik Konseyi Gazze için acil toplanacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 24 saat içinde Gazze’deki durumu görüşmek üzere acil toplantı yapmasını beklediklerini bildirdi.

Büyükelçi Mansur, İsrail’in Gazze’de şu ana kadar 51 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırılarının ardından, Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdallah Al-Mouallimi ve Arap Ligi’nin BM Daimi Temsilcisi Macit Abdülaziz ile birlikte BM’de bir basın toplantısı düzenledi.

Büyükelçi Mansur basın toplantısında yaptığı açıklamada, BMGK’nın geçici üyesi Kuveyt ile Gazze’deki durumu görüşmek üzere acil toplantı çağrısında bulunması konusunda görüştüklerini bildirdi. Manasur, en geç salı günü sabahı olmak üzere BMGK’nın ve İsviçre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’nin acil toplanacağını söyledi.

Toplantıdaki açıklamasında, 30 Mart’tan bu yana İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarında 100’e yakın Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildiren Mansur, olaylarda 11 binden fazla kişinin yaralandığını kaydetti.

Barışçıl gösteri düzenleyen Filistinliler üzerine ateş açılmasını, ”en sert şekilde” kınayan Mansur, İsrail’in saldırılarına “derhal son vermesi” isterken Filistin halkı için uluslararası koruma talebinde bulundu.

Yaşanan şiddetin, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini belirten Mansur, BMGK’nin görevinin barış ve güvenliği tesis etmesi olduğunu hatırlattı.

Toplantıda, İsrail’in Gazze’de “katliam” yaptığını belirten Büyükelçi Mansur, “Barış süreci”nin bitip bitmediğine ilişkin soruya, müzakere edecek bir şey olmadığını söyledi.

Filistinlilerin Gazze Şeridi’nde İsrail ve ABD’ye karşı düzenledikleri gösterilerde, İsrail askerlerinin protestocuların üzerine ateş açması sonucunda, şu ana kadar en az 52 kişi hayatını kaybetti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.