Sanders’tan Amerikalılara Bolton ve militarizm hatırlatması

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Demokrat Parti Vermont Senatörü Bernie Sanders, ABD Başkanı Donald Trump’ın savaş siyasetini (militarizm) eleştirerek, “şişirilmiş askeri bütçeler ve giderek daha fazla savaşlar yerine Amerikan halkına yatırım yapmak isteyebilirdik. dedi.

Senatör Sanders,  İran’la ticaret yaptıkları gerekçesiyle bazı Avrupa ülkesi firmalarına yaptırım getirelebileceğini belirten Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un CNN’deki açıklamalarının ardından bu kanalda yaptığı açıklamalarda, Trump’ın savaş siyasetine ve Bolton’a yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Sanders, Başkan Trump’ın mart ayında Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atadığı Bolton için, “Bu Başkan George W. Bush’a Irak’ı istila etmesi gerektiğini söyleyen anahtar danışmandı.” ifadesini kullanarak, “Amerikalıların, Irak eforunun, bu ülkenin modern tarihinde en kötü dış politika felaketi olduğunu bildiklerini düşünüyorum.” dedi.

Sanders konuşmasında şunları kaydetti:

“Bence maalesef Washington’da savaşın ve militarizmin her şeyin cevabı olduğuna inanan bazı insanlar var. Bolton bunlardan biri. Irak ve Afganistan’daki savaşlarda 2 trilyon doların üzerinde harcadık ve bugün burada, ABD’deki altyapımız çöküyor, milyonlarca insan koleje gitmeyi göze alamıyor ya da üniversiteyi derinden borçlu bırakıyor. Belki de, şişirilmiş askeri bütçeler ve daha fazla savaş yerinde Amerikan halkına yatırım yapmak isteyebilirdik.”

Trump, Beyaz Saray’ın en stratejik koltuğuna “şahin” büyükelçi Bolton’u atadı

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.