Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton: Avrupalı şirketlere de “ikincil yaptırım” gelebilir

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump’ın  İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra yaptığı açıklamada, İran’la iş yapmayı sürdüren Avrupalı şirketlere de “ikincil yaptırımlar” uygulanabileceğini söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik DanışmanıBolton, CNN’de yaptığı açıklamada, ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin bir sonucu olarak Avrupa şirketlerine  “ikincil yaptırımlar” uygulamanın “mümkün” olacağını belirtti.

İran’a karşı şahin tutumuyla bilinen ve “şahin” yönüyle öne çıkan Bolton, İran’la iş yapmayı sürdüren Avrupalı şirketlere yaptırım uygulamayı düşündüklerini ve bu konudaki kararın diğer hükümetlerin tavrına bağlı olacağının vurguladı.

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun İran’ın nükleer kapasitesiyle ilgili  görseller kullanarak yaptığı basın toplantısından günler sonra, İran nükleer anlaşmasından çekildiklerini açıklamıştı. Açıklamasında, İran’a yönelik en üst düzey yaptırımların yeniden yürürlüğe sokulacağını bildiren Trump’ı ilk kutlayan ülke de İsrail olmuştu. İran’la yapılan nükleer anlaşmanın Avrupa’daki tarafları Trump’ın kararına uymayacaklarını belirtmişlerdi.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.