BM’den 10 milyar dolarlık eğitim planı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Bankası ve 3 bölgesel kalkınma banakasıyla ortaklaşa küresel eğitim için 10 milyar dolarlık planı içeren bir program başlattı.

Eğitim konusunda yatırımı artırmak için 2015 yılında kurulan kurulan BM Eğitim Komisyonuna göre dünya genelinde 260 milyon okul çağındakçi çocuk okula gidemiyor ve bunların 10 milyonu sığınmacı durumunda.

BM’de düzenlediği basın toplantısında Küresel Eğitim Özel Temsilcisi ve eski İngiltere Başbakanı Gordon, bu trendin aynı hızla devam etmesi durumunda 2030 yılına, 11 yaşın üstünde olan dünyadaki çocukların yarısına yakını, 400 milyon civarında çocuk eğitimsiz kalacak.

Basın toplantısında her çocuğun eğitim hakkı olduğunu ve okula gitmesi gerektiğini belirten Brown, dünyanın eğitim kriziyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Brown şunları kaydetti:

”Dünya genelinde 260 milyon çocuk okula gidemiyor. 2030 yılında mevcut trendler devam ederse 11 yaşın üstündeki 400 milyon çocuk eğitimsiz kalacak ve dünyada okul çağındaki çocukların yarısı yani 800 milyonu kaliteli eğitim alamayacak.”

Brown, dünya genelinde üçte ikisi kadın, 750 milyon yetişkinin de okuma yazma bilmediğini ve eğitim için uluslararası finansal bir sistem kurulması ve eğitime yatırım yapılmasının önemine vurgu yaptı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.