Trump ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıkladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, bugün 6 ülkenin İran ile imzaladığı nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını açıkladı.

Trump bugün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesi 5 ülke (P5) ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 grup ile İran arasında 2015’te yapılan nükleer anlaşmadan ülkesinin çekildiğini duyurdu.

Açıklamasında İran’ın terörü desteklediğini bildiren Trump, Amerikan vatandaşlarını işkence yaptığını ve öldürdüğünü belirterek, uranyum zenginleştirmeye devam ettiğini söyledi.

Trump, İran’ın nükleer silah edinme çabalarına devam ettiğini ve anlaşmaya rağmen İran’ın askeri harcamalarının yüzde 40 arttığını kaydetti.

11 dakika süren açıklamasında, “Amerika, nükleer şantajla rehin alınmayacak. Amerikan şehirlerinin yıkımla tehdit edilmesine izin vermeyeceğiz ve ‘Amerika’ya ölüm’ sloganı olan bir rejimin dünyadaki en ölümcül silahlara erişebilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Trump, ülkesinin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini bildirdi.

Trump, İran’la kabul edilebilir bir nükleer anlaşmayı yeniden müzakere etmek için “hazır ve istekli” olduğunu belirtirken ardından, “İran için büyük şeyler olabilir” ifadesini kullandı.

Trump açıklamasında ayrıca, ABD’nin İran’a en üst düzeyde yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Anlaşmayla BM’nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun  (UAEK)  askeri üslere “kontrollü girişine” izin veren İran, uranyum zenginleştirmede kullanılacak santifrüj sayısını anlaşmayla 3’te 2 oranında azaltmayı, zenginleştirilmiş uranyumunun yüzde 98’ini ülke dışına göndermeyi ve plütonyum üretim reaktörünü de çimentoyla doldurmayı kabul etmişti.

Trump koltuğuna oturmasından sonra değişik defalar yaptığı açıklamada, İran’la yapılan “felaket anlaşma”dan çekileceğini ifade etmişti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.