Published On: Mon, May 7th, 2018

Trump Kudüs Büyükelçiliğinin açılışına katılmayacak

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs Büyükelçilik binasınına açılışına katılmayacağı, yerine kızı, damadı ve Hazine Bakanı’nı göndereceği bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı çaıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Başkanlık heyetinin Kudüs’te İsrail Büyükelçilik binasının 14 Mayıs’taki açılışına gönderileceğini bildirdi. Açıklamada, heyette ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John J. Sullivan’ın heyete başkanlık yapacağı belirtildi.

Heyette yer alan isimler şöyle sıralandı:

“ABD’nin İsrail Büyükelçisi David M. Freidman, ABD Hazine Bakanı Steven T. Mnuchin, Trump’ın Kıdemli Danışmanı ve damadı Jared Kushner, Trump’ın kızı ve Danışmanı İvanka Trump ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Büyükelçi Jason D. Greenblatt.”

Bu arada, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in adı ABD’nin bu üst düzey dış politika etkinliğinde de yer almadı. Büyükelçi Haley daha önce, İran nükleer anlaşmasının da konu edildiği Macron ile devlet yemeğine çağrılmamıştı.

Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Oval Ofis’te düzenlenen ortak basın toplantısında “Eğer yapabilirsem, törene katılacağım, katılabilirim” demişti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>