ABD’den Pastör Brunson kararından “derin hayal kırıklığı” açıklaması

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Uluslararası Dini Özgürler Komisyonu (USCIRF), İzmir’de yargılanan ABD’li din adamı Pastör Andrew Craig Brunson’ın tahliye talebinin reddedilmesi üzerine yaptığı açıklamada hakimin bir kez daha Brunson’un tutukluğunun devamına ilişkin kararından “derin hayal kırıklığı” duyulduğunu savunmanın tanıklarının dinlememesini “vicdansızlık” olarak yorumladı.

USCIRF, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan Pastör Brunson’ın tahliye talebinin reddedilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

USCIRF şunları kaydetti:

“Başkan Yardımcısı Sandra Jolley, bugün Aliağa’da yapılan duruşmaya katıldı ve yaklaşık on bir saat süren yargılama sürecine tanık oldu. USCIRF, Pastor Brunson aleyhindeki suçlamaları kınadı ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.”

Açıklamasında Jolley’in  “Yargıcın bugünkü duruşmasının sonucunda verdiği karar, Pastör Brunson’un savunması tarafından çağrılan tanıklarının bir dakikasını dinlemeden bütün tanıkları reddetmesi vicdansız bir karardır” sözlerine yer veren USCIRF, daha sonra Jolley’in şu sözlerini aktardı:

“Mahkeme salonunu ciddi endişeler terk ediyoruz. Bugünün onbir saatlik yargılaması, çılgın komplolar, işkence gören mantık ve gizli tanıklar tarafından yönetiliyordu, ancak gerçek bir delil yok.”

Açıklamada, USCIRF’in “Pastor Brunson’un masumiyetine sıkı sıkıya” inandığını belirten Jolley, “Bir dost ve NATO müttefikinin, hayati ve tarihi bağlarımızı tehlikeye ataması düşünülemez. Amerikan halkı ve ABD Kongresi, son 18 aydaki olaylardan derinden rahatsız…Türk yargısının Pastor Brunson’un masumiyetini onaylamasını bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’un geçen ay hakim karşısına çıktığında, attığı Tweeter mesajında rahibin sebepsiz yere yargılandığını belirtmişti. Trump, “Brunson’a casus diyorlar ancak ben ondan daha casusum. Umarım ait olduğu yere, evine, güzel ailesine dönmesine izin verilir!” ifadelerini kullanmıştı.

Dava 18 Temmuz’a ertelendi

Bugünkü duruşmada, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade veren “Ateş” kod adlı gizli tanık, bir dönem FETÖ ile bağlantısı olduğunu ileri sürerek, örgütün gizli haberleşme programı “Eagle” üzerinden 2016’nın mayıs ya da haziran ayında gelen mesajda, “Temmuz’da İstanbul’da çok büyük bir deprem olacak, herkes kılık kıyafetine dikkat ederek yatsın.” yazdığını savundu.

Hakkındaki suçlamaların, “utanç verici” ve “iğrenç”  olduğunu belirten Brunson ise gizli tanıkların ifadeleri için “Ben Suriyeli mültecilere yardım ediyorum, onlar ‘PKK’ya yardım ediyorsun’ diyor. Bir kilise kuruyorum, hemen ‘Gülen’den yardım alıyorsun’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

Üçü gizli olmak üzere tanıklara ve dijital delillere dayandırılan ve hakkındaki suçlamalardan toplam 35 yıl hapsi istenen Brunson’un davası 18 Temmuz’a devam edilecek.

 

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.