Columbia Üniversitesi’ndeki “Sakıp Sabancı Merkezi” İnsan Hakları paneliyle açıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) –  ABD’nin New York kentindeki  Columbia Üniversitesi’nde efsanevi merhum Türk iş adamı Sakıp Sabancı’nın adıyla kurulan “Sakıp Sabancı Türkiye Çalışmaları Merkezi”nin resmi açılışı “İnsan Hakları ve Karma Rejimler” konulu panel ve özel resepsiyonla gerçekleştirildi.

Columbia Üniversitesi’nde araştırma, öğretim ve entelektüel mübadeleyle Türkiye hakkında bilgi ve farkındalığı arttırmayı amaçlayan disiplinler arası bir merkez olarak 2016 yılında Sabancı Ailesi’nin 10 milyon dolarlık yardımıyla kurulan Sakıp Sabancı Columbia Üniversitesi Türk Çalışmaları Merkezi’nin resmi açılışı etkinliği bugün yapıldı.

Sevil Sabancı (soldan 2) ve Güler Sabancı (sağdan 3) Columbia Üniversitesi’nin Rektörü Lee C. Bollinger (sağdan4.) Sakıp Sabancı Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin resmi açılışı resepsiyon ve panelinde bir araya geldiler. (Turkish Journal)

ABD’nin saygın akademik kuruluşlarından kabul edilen Columbia Üniversitesi’nin Rektörü Lee C. Bollinger’in açılış konuşmasıyla başlayan açılış etkinliğinde, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı davetlilere hitap etti.

Törendeki hitabında, başta Sabancı ailesi olmak üzere, merhum Sakıp Sabancı’nın varisleri Dr. Dilek Sabancı ve Sevil Sabancı’ya teşekkür eden Güler Sabancı, Sakıp Sabancı’nın her zaman Türkiye’nin geleceğini düşündüğünü ve bu düşüncelerinin uluslararası vizyona da sahip olduğunu söyledi.

Güler Sabancı konuşmasında, Sabancı Üniversitesi’nin sosyal bilimler alanındaki çalışmalarının, bu önemli küresel işbirliği ile yeni bir boyuta taşındığını vurgularken,  “Dünyada zor zamanlar geçirirken, köprüler, ittifaklar, ortaklıklar kurmanın önemini her zaman vurgulayan Sakıp Sabancı gibi insanları hatırlamak önemlidir.” dedi.

Güler Sabancı’yı takdim eden Columbia Üniversitesi Rektörü Lee C. Bollinger de merkezin Türkiye çalışmalarının ABD’de alanında öğretim ve araştırmada lider olacağına inandığını ifade etti.

Açılışın ardından Türk ve Amerikalı akademisyenlerin konuşmacı olduğu, “İnsan Hakları ve Karma Rejimler” konulu bir panel düzenlendi.

Panele, Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Üyesi John D. Huber ile Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Öğretim Üyesi Ayşe Kadıoğlu moderatörlük yaptı.

Panelde, Middlebury Koleji Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Şebnem Gümüşçü, Sabancı Üniversitesi SSBF Öğretim Üyesi Fuat Keyman, Emmanuel Koleji Öğretim Üyesi Lenore Martin ve Virginia Üniversitesi Öğretim Üyesi David Waldner de birer konuşma yaptı.

Columbia Üniversitesi’nde Sakıp Sabancı Ailesi ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle kurulan Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Sakıp Sabancı Türkiye Çalışmaları Merkezi, bu alanda ABD’de bir Türk adına kurulan ilk akademik işbirliği olurken, Türkiye’nin bölgesel ve küresel ilişkilerdeki yerini ve bilinirliğini artırıp, güçlendirmesi açısından da stratjik bir önemi bulunuyor.

, , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.