ABD’nin ‘İyi Yaşam Kraliçesi’ Martha Stewart’dan Dr. Öz’e “Üstün başarı” ödülü

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de “İyi Yaşam Kraliçesi” olarak tanınan ünlü iş kadını, televizyon yapımcısı, yazar ve yayıncı Martha Stewart, ABD’nin ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz’e Üstün Başarı Ödülü verdi.

ABD  ve Türkiye arasında köprü oluşturma amacıyla 1949 yılında kurulan ve iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel bağları güçlendiren etkinlikleriyle bilinen Türk-Amerikan Cemiyeti’nin (American-Turkish Society-ATS)  New York’taki Plaza Hotel’de düzenlediği yıllık galası ve ödül töreni, Türkiye tanıtımına sahne oldu.

ATS Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Murat Köprülü’nün açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreni, ABD’nin ünlü yaşam tarzı uzmanı Martha Stewart’ın konuşmasıyla devam etti.

Martha Stewart, gecenin büyük ödülünü takimden önce yaptığı konuşmasında hindi esprisiyle salonu kahkahaya boğdu.

Konuşmasında, Türkiye’nin kelime olarak İngilizcede  “Turkey” şeklinde yazılması ve telafuzunun, hindi (turkey) manasındakiyle aynı olmasından faydalanan Stewart, “Turkey ile ilgili en iyi” bildiğinin hindi yemeği olduğunu belirtti ve 12 tane hindiye sahip olduğunu hatırlattı. Stewart daha sonra Türkiye ziyaretine değinerek, Türkiye’den övgüyle söz etti.

Stewart konuşmasının ardından, “ABD’de pek çok kişinin hayatını iyileştirmeye yönelik önemli katkıları” nedeniyle ATS’in “Üstün Başarı Ödülü”nü Dr. Öz’e takdim etti.

Ödül gecesine, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile birlikte, Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams da katıldı.

Kısaca Dr. Öz

Columbia Üniversitesinde Cerrahi profesörü olan ve New York-Presbyterian Hastanesinde Tamamlayıcı Tıp Programını yöneten Dr. Öz,  yıllık olarak 50 kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Dr. Öz, mesleğindeki başarıyı televizyon dünyasında da devam ettirirken, “The Dr. Oz Show” ile dokuz “Gündüz Kuşağı Emmy Ödülü” kazandı.

Araştırmaları, kalp nakli ameliyatlarını, minimal invaziv ameliyatlar, alternatif tıp ve sağlık bakım politikasını içeren Dr. Öz, 400’den fazla orijinal yayının, kitap bölümlerinin ve tıp kitaplarının yazarıdır ve sayısız patent kazandı. Dr. ayrıca, uluslararası çapta sendikalaştırılan radyo yayını olan Daily Dose adlı programı yapıyor. Hearst tarafından uluslararası 175 pazarda sendikalaştırılan gazetede köşe yazarlığı da yapan Dr. Öz, 2014 yılında en iyi yeni yayın olarak oylanan The Good Life adlı dergiyi de Hearst ile birlikte yayınlanıyor.

Aynı otelde Trump, Çiller’in onur konuğu olduğu galanın ev sahibi olmuştu

ABD Başkanı Donald Trump daha önce, ATS’in 1994 yılında Plaza Hotel’de eski Başbakan Tansu Çiller’i onur konuğu olarak ağırladığı davetin ev sahibi olmuştu. 2012 yılında CNN Türk ile CNN’in ortaklığının kutlandığı yıllık galadaki ödülü, Türk iş kadını Arzuhan Doğan Yalçındağ’a Başkan Trump ve kızı Ivanka Trump takdim etmişti. Merhum ünlü gazeteci Mehmet Ali Birand da geceye katılan isimler arasında yer almıştı.

 

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.