“Cumhur ittifakı”na karşı 4 Parti prensipte anlaştı, protokol yarın açıklanacak

ANKARA – Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletveiki seçimleri öncesinde, MHP, BBP ve AK Parti’nin yaptığı Cumhur İttifakı’na karşı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti  (DP) ittifak kurmak için prensipte anlaştı.

CHP, İYİ Parti, SP ve DP yarın saat 15.00’te ittifak protokolü imzalarken, ittifaka isim için ‘Millet İttifakı’ ve ‘Demokrasi İttifakı öne çıktı.

Partilerin tam yetki ile görevlendirdiği heyetler, ilkeler çerçevesinde görüşürken, netleştirilen protokolün bugün liderlere sunulması bekleniyor.

Partilerin yarın saat 15.00’te de protokolü imzalayacağı öğrenildi. 4 parti arasında ittifakın ismine yönelik de çalışma tamamlandı.

‘Millet’ ve ‘Demokrasi’ isimleri öne çıktı

Yapılan görüşmelerde ‘Millet’ ve ‘Demokrasi’ isimleri öne çıktı. İttifaka verilecek isim için son kararı ise liderlerin vereceği öğrenildi. İttifak, milletvekili seçimleri için oluşturuldu. Cumhurbaşkanlığı yarışındaysa her parti kendi adayını destekleyecek. İttifak kuracak siyasi partilerin ittifak protokollerini 6 Mayıs’a kadar Yüksek Seçim Kurulu’na sunmaları gerekiyor.

Hükümetten ilk cevap: “Türkiye’nin önünü kesme ittifakı”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP’nin ittifak kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İttifakı ‘Zoraki nikah’ olarak değerlendiren Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Bunları motive eden, bir araya getiren şey esasında Türkiye’nin çıkarları, geleceği, yapılacak işler falan değil, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığıdır. Buna esasında şöyle demek lazım, ‘Recep Tayyip Erdoğan karşıtları ittifakı, öfkeliler ittifakı.’ Cumhurbaşkanımıza karşı öfkesi olanlar bir araya geldiler. ‘Cumhurbaşkanı seçiminde artık netice alamayacağımız anlaşıldı, bari parlamentoda hatırı sayılır bir çoğunluk elde edelim de cumhurbaşkanının yukarıda elini ayağını bağlı tutalım’ diye Türkiye’nin önünü kesme ittifakı bu noktada. Onun için bunların Cumhurbaşkanımıza karşı olan nefretleri, kinleri akıllarını başından almış, ne yaptıklarını pek bilmiyorlar. Eminim ki bu ittifak merhum Necmettin Erbakan Hoca’nın kemiklerini sızlatmıştır. Çünkü Erbakan Hoca’nın temsil ettiği bütün değerlerin düşmanıdır CHP.”

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.