Published On: Sat, Apr 28th, 2018

Alman eyaleti, Çavuşoğlu’nun konuşma yapacağı programı iptal etti

BERLİN – Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti hükümeti, Solingen şehrindeki anma törenine katılacak olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun seçim konuşması yapacağı programı iptal etti.

Solingen’deki Türklere yönelik saldırının 25’inci yıldönümü dolayısıyla 29 Mayıs’ta KRV eyalet parlamentosunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı bir anma töreni programı düzenlenecekti.

KRV eyaleti hükümetinin sözcüsü Christian Wiermer, Solingen saldırısının yıldönümü anmasının, “siyasi parti çekişmeleriyle” gölgelenemeyeceğini ifade ederek, 29 Mayıs 1993’teki saldırının “ne Almanya ne de Türkiye’deki seçim kampanyası için bir siyasi parti kavgasına dönüştürülemeyeceğini” söyledi.

KRV eyaletinin Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partili Başbakanı Armin Laschet, Solingen saldırısının kurbanı olan Genç ailesinin isteği üzerine Düsseldorf’taki eyalet parlamentosunda düzenlenecek anma etkinliğine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu da davet etmişti.

Eyalet parlementosunda başta Yeşiller milletvekilleri olmak üzere Çavuşoğlu’nun anma törenini seçim propagandası olarak kullanabileceği yönünde eleştiriler yapılıyordu.

Solingen’de 29 Mayıs 1993’ta ırkçı kundaklama sonucu çıkan yangından Genç ailesinin 5 ferdi hayatını kaybetmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Almanya’ya seçim uyarısı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>