Published On: Fri, Apr 27th, 2018

Pompeo-Çavuşoğlu Brüksel’de görüştü

Share This
Tags

BRÜKSEL – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu açıklamasında, “Yol haritası uygulanırsa YPG Menbiç’ten çekilecek. Pompeo ‘gelin bitirelim’ dedi. S-400 konusunu baştan sona konuştuk, yaptırımlar gündeme geldi” dedi.

Görüşmenin samimi bir ortamda geçtiğini ifade eden  Çavuşoğlu Menbiç’teki YPG varlığına ilişkin şunları kaydetti:

“Yol haritası uygulanırsa YPG Menbiç’ten çekilecek. Aksi takdirde biz Afrin’de, Kandil’de olduğu gibi teröristlere müdahale etmek durumundayız. Pompeo’yu kararlı gördüm neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Menbiç’te takvime dayalı atılması gereken adımlar var. Menbiç’te ABD ile birlikte hareket edeceğiz”

FETÖ soruşturması kapsamında rahip Andrew Brunson’a ilişkin gazetecilerden gelen soruya, “Tutuklu rahip konusu hukuki bir konu. Yaptırım gibi konular gündemimizde olmamalı” dedi.

Füze satın alımı

Bakan Çavuşoğlu, Pompeo görüşmesinde Rusya’dan S-400 alınması konusunun da gündeme geldiğini belirterek, “S-400 konusunda süreci anlattık. “İhtiyacımız var” dedik. S-400 süreci yaptırım kararından önce tamamlanmıştı. S-400’le ilgili süreç tamamlandı” açıklamalarını yaptı.

ABD’den ikili mekanizmaya destek açıklaması

Türkiye’nin ardından ABD tarafından yapılan açıklamada ise müttefiklik ve yakın iletişimin önemine destek verildiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nauert konuya ilişkin açıklamasında, Menbiç’te ortak yol bulmak için kurulan mekanizmaya destek verildiğini kaydetti.

Pompeo’nun gözaltındaki çalışanlar için endişesini dile getirdiğini belirten Nauert,  görüşmede müttefiklik ve yakın iletişimin önemine vurgu yapıldığını ifade etti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>