Guterres, İsviçreli büyükelçiyi Myanmar Özel Temsilcisi olarak atadı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) -Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçre’nin Almanya Büyükelçisi Christine Schraner Burgener’i BM’nin Myanmar Özel Temsilcisi olarak atadı.

BM Genel Sekreteri Guterres’in, Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) karşı işlenen cinayetler ve insan hakları ihlallerinin yaşandığı Myanmar için uzun süredir beklenen özel temsilciyi atadığı öğrenildi.

Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’in dünkü açıklamasına göre atamayla ilgili resmi açıklama “önümüzdeki günlerde” yapılacak.

Myanmar ordusunun Rohingyalara karşı işlenen cinayetler ve insan hakları ihlallerini BM, ABD, İngiltere ve bir çok ülke etnik temizlik olarak nitelendirirken, baskı ve şiddet yüzünden 700 binden fazla Rohingya, oldukça ağır şartlar altında komşu ülke Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı.

BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesi’nde İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) da desteğiyle Arakanlı Müslümanlarla ilgili yapılan, Çin, Rusya, Filipinler, Vietnam ve Laos’un katılmadığı oylamada alınan kararda, BM Genel Sekreteri Guterres’den Myanmar için özel bir temsilci görevlendirmesi isteniyordu. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in çağrılarına rağmen atama bugüne kadar yapılamamıştı.

Aralık 2017’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) da desteğiyle BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesi’nde onaylanan ve daha sonra BM Genel Kurulu’nda Çin, Rusya, Suriye, Filipinler, Vietnam ve Laos’un “hayır” oyu kullandığı oylamada kabul edilen kararda, BM Genel Sekreteri Guterres’den Myanmar için özel bir temsilci görevlendirmesi isteniyordu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in çağrılarına rağmen atama bugüne kadar yapılamamıştı. İsviçreli Büyükelçi Burgener, Almanya’dan önce, 2009-2015 yılları arasında Tayland’ta görev yaparken eşi de İsviçre’nin Kamboçya, Laos ve Myanmar büyükelçiliği yaptı.

İsviçreli Büyükelçi Burgener, Almanya’dan önce, 2009-2015 yılları arasında Tayland’ta görev yaparken eşi de İsviçre’nin Kamboçya, Laos ve Myanmar büyükelçiliği yaptı.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.