BM Özel Koordinatörü Mladenov: “Gazze patlamak üzere”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – BM’den “Gazze patlamak üzere” uyarısı Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, Gazze’nin “patlamak üzere” olduğunu söyledi.

Mladenov, BMGK’da Ortadoğu’yu etkileyen krizler hakkında yapılan ve Filistin’e odaklanan açık toplantıda bölgedeki son durumla ilgili bir brifing verdi.

Filistin-İsrail anlaşmazlığının, gittikçe siyasi bir çözüm bulma ihtimalinin ortadan kalktığı bir yöne doğru ilerlediğini belirten Mladvenov, Gazze’nin “patlamak üzere” olduğu vurguladı ve her iki tarafı da yerleşim yeri sınırındaki çatışmalardan kaçınmaya çağırdı.

Mladenov konuşmasında, “Biz konuştuğumuzda, eski yaralar kanamaya ve derinleşmeye devam ederken, bu başka bir savaşın patlak verme riskini artırıyor” dedi.

İsrailliler ile Filistinliler arasındaki barış beklentilerinin artan gerilimle daha da uzağa kaydığını bildiren Mladenov, İsrail ve Filistin arasında yeni bir savaşı engellenmesi konusunda mümkün olan her şeyin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Mladenov, İsrail- Gazze sınırında “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinin bir süre daha devam edeceğini ve Batı Şeria’ya ve ötesine de yayılmasının beklendiğini belirtti.  30 Mart’tan bu yana, İsrail güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda 35 Filistinlinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını bildiren Mladenov, İsrail tarafında ise hiçbir can kaybının olmadığını kaydetti.

Mladenov toplantıda ayrıca, Suriye’de, Yemen’de ve Gazze’de olsun, Ortadoğu’daki herhangi bir çatışma için askeri çözümünün olmadığını vurguladı.

ABD Büyükelçisi Haley’den “canlı kalkan” iddiası

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de konuşmasında, sivillerin “canlı kalkan” olarak kullanılmasının, Ortadoğu’da “ciddi boyutlara” ulaştığını vurguladı.

Konuşmasında, Suriye, Irak, Lübnan ve Yemen’deki militanların masum halkın arkasına saklandığını belirten Haley, “İran’ın, masum sivillerin bedenlerinin arkasında savaşan bu gruplardan çoğunu koruduğunu” savundu.

Sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmasının “barbarca bir uygulama” ve “savaş suçu” olduğunu belirten Haley, “Güvenlik Konseyi’nin, insanlık adına bu tehdidi ele almak için sesinin yükseltmesi gerektiğini” söyledi.

Türkiye: Kalıcı  çözüme kadar, UNRWA’nın çalışması hayati 

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da toplantıda yaptığı konuşmasında, “on yıllık bir dönemdeki ablukayı takiben çöküşün eşiğinde olan Gazze’deki durum derinden endişe verici olmaya devam ediyor.” dedi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’nun (UNRWA) tarihinin en büyük finansal krizinde olduğuna değinen Sinirlioğlu, İsrail-Filistin çatışmasına adil ve kalıcı bir çözüm sağlanana kadar, UNRWA’nın çalışmasının hayati olduğunu kaydetti.

Konuşmasında, Sinirlioğlu, “Ajansı desteklemek kolektif ve ahlaki görevimizdir.” diyen Sinirlioğlu, bu anlayışla UNRWA’nın program bütçesine 10 milyon dolar daha ekleyerek Türkiye’nin bağışını artırdığını belirtti. Sinirlioğlu, “‘Gazze Merkezi Desalinasyon Tesisi’ projesine de 11 milyon Euro dolar sağlamaya karar verdik.” dedi.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.