Published On: Mon, Apr 23rd, 2018

Çavuşoğlu’ndan BMGK’da terör grupları ve radikalleşme uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) konuşmasında, DEAŞ, El Kaide, PKK, PYD, YPG ve FETO gibi terör gruplarının kadınları ve gençleri suistimal ettiklerini ve Batı Avrupa’daki bazı politikacıların  da ayrıştırıcı dil kullanarak, radikalleşmeye neden olduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BMGK’nın  “Gençlik, Barış ve Güvelik” özel gündemli toplantısında Türkiye adına bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1920 yılında Ankara’da ilk defa bir araya geldiği 23 Nisan’da, bu özel günde Güvenlik Konseyi’ne hitap etmek bir onurdur.” diyen Çavuşoğlu, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu günü dünya çapındaki çocuklara adamıştır.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, “Bugün, kalplerimiz ve akıllarımız, dünya çapında ezilen, insan ticareti mağduru olan ve kaçak olan çocuklar ve gençlerle birlikte“ olduğunu belirtti.

Konuşmasında, terör gruplarına karşı uyarında bulunan Çavuşoğlu, “DEAŞ, El Kaide, PKK/PYD/YPG ve FETO gibi terörist gruplar kadınları, çocukları ve gençleri kötüye kullanarak, gruplara üye” yaptıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, “Yabancı düşmanlığı, İslam karşıtı akımlar, etnik ve dini ayrımcılık, sosyoekonomik marjinalleşme”nin, gençler arasında radikalleşmenin temel nedenleri olduğunu belirtirken, “Bunu durdurmalıyız.” dedi.

Batı Avrupa’daki bazı politikacıların ayrıştırıcı dili

Batı Avrupa’daki bazı politikacıların kullandığı ayrıştırıcı dilin de radikalleşmenin yükselme nedenlerinden bir olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu “Bu yaklaşım, halkı dini ve etnik köken ekseninde ayırıyor. Bu çok tehlikeli bir oyun.” diye konuştu.

Konuşmasında, Türkiye’de, nüfusunun yarısının 31 yaşın altında olduğunu belirten Çavuşoğlu, ” Türkiye’nin dokuz yüz bin Suriyeli gençliğe ev sahipliği” yaptığını hatırlattı.

BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşüp, Genel Kurul’a hitap edecek

New York’taki temaslarına başlayan Çavuşoğlu, bugün Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bakan Didier Reynders ile bir araya geldi. Çavuşoğlu Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu’ndaki 23 Nisan etkinliğinin ardından, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Maldivler Dışişleri Bakanı Dr. Muhammed Asım ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

Yarın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından kabul edilecek olan Çavuşoğlu, BM’nin barışı inşa ve barışın sürdürülmesi faaliyetlerine Türkiye’nin katkıları ve yaklaşımıyla ilgili Genel Kurul’a hitaben bir konuşma yapacak.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>