Published On: Sat, Apr 21st, 2018

Natalie Portman, Netanyahu yüzünden 2 milyon dolarlık ödülü geri çevirdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)  – İsrail ordusunun Filistinlilere yönelik katliamından ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun şiddet yanlısı politikalarından rahatsız olan Hollywood yıldızı Natalie Portman, kendisine verilecek Genesis Ödül törenine neden katılmadığını “Katılmamayı tercih ettim çünkü törende bir konuşma yapacak olan Binyamin Netanyahu’yu onaylamak istemedim.” ifadesiyle açıkladı.

Yahudi asıllı  Oscar Ödüllü yıldız Natalie Portman yaptığı açıklamada, 2 milyon dolarlık  ‘Genesis Ödülü’nü, İsrail ordusunun Gazze’deki katliamını onaylamadığı ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun destekçisi olarak görülmek istemediği için ödül törenine gitmeyeceğini bildirdi.

Son dönemde Gazze’deki saldırılarından büyük rahatsızlık duyan 36 yaşındaki Kudüs doğumlu Hollywood yıldızı, bu yıl 1 milyondan 2 milyon dolara çıkarılan  ‘Genesis Ödül’ törenine katılmayacağını açıklamasının ardından, ödül töreni iptal edildi.

Portman’ın temsilcisi konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Son dönemde İsrail’de yaşanan olaylar onu son derece rahatsız atti. İsrail’de yapılacak herhangi bir kamusal etkinliğe katılma konusunda kendisini rahat hissetmiyor” ifadesi kullandı.

Genesis Ödülü’nü veren vakıf da internet sitesindeki açıklamasında “Kudüs’teki Genesis Ödülü törenine siyasi nedenlerle katılmama kararı vermesinden dolayı çok üzüldük. Portman’ın kararının hayırseverlik inisiyatifimizin politize olmasına yol açacağından endişe ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İsrail’deki liderliği, tüm ulusu boykot etmek istemeden eleştirebilirim”

Ödülü reddettiği için İsrail’de sert eleştirilere maruz kalan Portman yaptığı son açıklamada, “Kendim için konuşmama izin verin” diyerek “Katılmamayı tercih ettim çünkü törende bir konuşma yapacak olan Binyamin Netanyahu’yu onaylamak istemedim.” ifadesini dile getirdi.

Daha önce de İsrail’in şiddet politikalarına ve Netanyahu’ya karşı tepkisini belirten Portman,  “Dünyadaki birçok Yahudi ve İsrailli gibi, İsrail’deki liderliği, tüm ulusu boykot etmek istemeden eleştirebilirim. İsrailli dostlarımı ve ailemi, İsrail yemeklerini, kitaplarını, sanatını, sinemasını ve dansına değer veriyorum.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği daha önce 35 Filistinlinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı Gazze’deki şiddetin soruşturulması çağrısında bulunmuştu.

Ödül bu yıl 2 milyon dolara çıkarılmışı

28 Haziran’da yapılması planlanan törende verilecek 1 milyon dolarlık ödül, bu yıl İsrailli iş adamı Morris Kahn’ın 1 milyon dolar artıracağını bildirmesiyle 2 milyon dolara çıkarılmıştı.

2014 yılından beri, “Büyük başarı kazanmış Yahudilere” verilen ve “Yahudilerin Nobel”i olarak anılan Genesis Ödülünü daha önce alan isimler arasında, Hollywood yıldızı Michael Douglas ve New York eski Belediye Başkanı milyarder iş adamı Michael Bloomberg gibi isimler bulunuyor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>