“Jinekolojinin babası”nın heykeli “ırkçı” gerekçeyle kaldırıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York kentindeki, siyahi kadın köle kullandığı belirtilen “Modern jinekolojinin babası” olarak kabul edilen Dr. J. Marion Sims’in heyekli kaldırıldı.

New York Belediyesi, siyahi kadın köleler üzerine anestezi yapmadan jinekolojik deneyler yaptığı belirtilen ünlü cerrah Dr Sims’in, Doğu Harlem’deki heyekelini kaldırdı.

Jinekolojide önemli ilerlemeler kaydeden 19. yüzyıl cerrahı Dr. Sims’in heykeli, Central Park’ın Doğu Harlem’e bakan kıyısına, 103’ncü sokak ile 5’inci Caddenin köşesine 1894 yılında dikilmişti.

“Modern jinekolojinin babası” olarak kabul edilen ve 1855’te New York’ta kadınlar için ilk hastaneyi kuran Dr. Sims, Spekulumunu icat etti ve tıkanmış bir doğum komplikasyonu olan bir vesikovajinal fistül onarımı için bir cerrahi tekniğe öncülük etti.

“Irkçı heykel” tartışmalarında artış

ABD’de “ırkçı” kabul edilen bu tür heykellere tepkiler, ırkçı söylem ve eylemlerin artmasıyla son bir yılda önemli artış gösterdi.  Bunlardan biri de İç Savaş döneminde Konfederasyon Komutanlığı yapan kölelik yanlısı General Robert E. Lee’nin Virginia’nın Charlottesville kentindeki heykeli olmuştu. Kent yönetiminin bu heykeli kaldırma kararı “beyaz Amerikalıların üstünlüğünü” savunan ırkçı örgüt Ku Klux Klan (KKK) üyeleri başta olmak üzere bazı muhafazar kesimlerin tepkisini çekmişti. Heykel aşırı sağcı gruplarla, ırkçılık karşıtı solcu grupları karşı karşıya getirmişti.

ABD’de daha önce Baltimore, St. Petersburg, San Diego, Jacksonville, Annapolis, New Orleans ve Brooklyn’de siyahi Amerikalıları iciten ve ırkçı kabul edilen heykeller kaldırılmıştı.

Heykel böyle kaldırıldı

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.