Published On: Mon, Apr 16th, 2018

2018 Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Ünlü Hollywood yapımcısı “Harvey Weinstein’un Hollywood’taki kadınlara tacizi”ni ve “2016 ABD Başkanlık seçimlerine Rusya müdehalesi”ni konu alan haberler, gazeteciliğin en büyük ödülünü kazandı. Reuters’in haber ajansının Arakanlı Müslümanların dramını anlatan fotoğrafları “özel fotoğraf” ödülünün sahibi oldu.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nin öncülüğünde bu yıl 102’incisi verilen, gazetecilik başta olmak üzere, müzik, edebiyat ve sanat dahil toplamda 21 dalda dağıtılan, “gazeteciliğin Oscarları” olarak bilinen Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu.

Pulitzer yöneticisi Dana Canedy ödüllerin anonsundan önce yaptığı konuşmada, gazeteciliğin “görünüşte acımasız bir saldırıya maruz kalmasına rağmen, sağlıklı bir demokrasi için gerekli olduğunu” söyledi.

2018 ödülünün sahiplerini açıklayan Canedy, kazananların 2400’den fazla başvuru arasından seçildiğini belirtti.

Gazetecilik dalında, Yew Yorker dergisi ve New York Times gazetesi, taciz iddialarıyla son dönemde gündeme gelen, ünlü Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein ile ilgili haberleriyle 2018 Pulitzer Ödülünün sahibi oldu.  Haberlerin ardından Haberler, ABD’de kadınlara taciz ile mücadele eden “#Metoo” (Ben de) ve #TimesUp (Zaman Doldu) haraketinin doğmasına neden olmuştu.

New York Times ve Washington Post ekibi de ABD’deki Başkanlık seçimlerine Rusya müdehalesiyle ilgili haberleri dolayısıyla ödül kazandı.

Ryan Kelly’nin,  Charlottesville kentinde ırkçılığa karşı bir yürüyüşte kalabalığın arasına dalan otomobilin insanlara çarpma anını çektiği The Daily Progress’te yayınlanan fotoğrafı “Son dakika fotoğrafı” kategorisinde ödül kazandı.

New York dergisinin sanat eleştirmeni Jerry Saltz da, bu yılki “sanat eleştirmeni” dalındaki ödülün sahibi oldu.

Rohingyalıların fotoğraflarına Pulitzer ödülü 

Reuters, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile polis süikast ekipleri arasında linki konu alan haberiyle “uluslararsı haber” ödülü kazanırken, Myanmar’da ordunun şiddetine maruz kalan Müslüman Rohingyalıların göç dramını anlatan belegesel fotoğraflarıyla da “özel fotoğraf” dalındaki ödülün sahibi oldu.

Trump’ın Meksika duvarı da ödül getirdi

Arizona Republic ve USA Today, ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırında inşa etmek istediği “Meksika duvarı”yla ilgili haberleriyle “Açıklayıcı habercilik” dalındaki ödülün sahibi oldular.

Müzik alanında Kendrick Lamar Pulitzer aldı

Müzik dalında Pulitzer Ödülünü hip-hop sanatçısı Kendrick Lamar, DAMN albümüyle kazanırken, Lamar “hip-hop” alanında bu ödülü kazanan ilk kişi oldu.

Columbia Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’nin öncülüğünde 1917 yılından itibaren dağıtılan Pulitzer ödülleri, dünyanın en prestijli ve bilinen gazetecilik ödülleri olarak anılıyor.

Ödül kazananlar şöyle sıralandı:

GAZETECİLİK

Kamu Hizmeti: New York Times ve New Yorker.

Son Dakika Haberleri: Santa Rosa Press Demokrat.

Araştırmacı Gazetecilik: Washington Post personeli.

Açıklayıcı Haber: Arizona Republic ve USA Today Ağı personeli.

Yerel Haber: Cincinnati Enquirer.

Ulusal Haber: The New York Times ve The Washington Post personeli.

Uluslararası Haber: Claire Baldwin, Andrew R.C. Reuters’den Marshall ve Manuel Mogato.

Özel Haber: GQ’dan Rachel Kaadzi Ghansah.

Yorum: Alabama Medya Grubu’ndan John Archibald

Sanat Eleştirisi: New York Dergisi’den Jerry Saltz.

Editoryal Yazı: Des Moines Register’dan Andie Dominick.

Editoryal Karikatür: New York Times’dan Jake Halpern ve Michael Sloan.

Son Dakika Haberleri Fotoğrafçılığı: Daily Progress’in Ryan Kelly.

Özel Fotoğraf: Reuters’in personeli.

EDEBİYAT, DRAMA VE MÜZİK

Kurgu: Andrew Sean Greer’in Less romanı

Drama: Martyna Majok’un Cost of Living tiyatro eseri.

Tarih:  Jack E. Davis’in The Gulf eseri.

Biyografi: Caroline Fraser’ın Prairie Fires eseri.

Şiir: Half-light, Frank Bidart’ınCost of Living eseri.

Kurgusal olmayan düz yazı:  James Forman Jr.’un Locking Up Our Own eseri.

Müzik: Kendrick Lamar’ın DAMN albümü.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>