Published On: Thu, Apr 12th, 2018

İsveç’ten BMKG’ya, Suriye “silahsızlanma ekibi” gönderme için karar tasarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) geçici üyesi İsveç, Suriye’ye üst düzey silahsızlanma ekibi göndermek için BMGK’ya yeni bir karar tasarısı sundu.

İsveç’in BMGK’ya sunduğu tasarı, “kimyasal silahların kullanımı konusundaki tüm önemli sorunları” ele almak için Suriye’ye üst düzey bir silahsızlanma ekibi göndermesini öngörüyor.

İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten Duma’daki kimyasal silah saldırısının soruşturulması için Suriye’ye bir ekip göndermesini talep eden yeni bir karar tasarısını BMGK’a sunacaklarını bildirmişti.

KSYÖ ekipleri Suriye’de soruşturma yürütecek

Bu arada, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünden (KSYÖ), iki ayrı ekibin bu silahların kullanılıp kullanılmadığını soruşturmak için bugün ve cuma günü Suriye’ye gideceğini bildirdi. Caferi ekipleri istedikleri yere istedikleri zaman götürmeye hazır olduklarını belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>