BM Genel Sekreteri Guterres’ten BMGK’nın daimi üyelerine uyarı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) veto yetili 5 ülkesine (P5) Suriye’deki mevcut çıkmazın riskleri ve durumun kontrol edilemez hale gelmesi konusunda uyarıda bulundu.

Genel Sekreter Guterres, BMGK’nın veto yetkili ülkeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa, ve İngiltere’nin BM Daimi temsilcilerine Suriye konusundaki çıkmaz nedeniyle üzüntüsünü bildiren bir açıklama yayınladı.

Guterres açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Dün, Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki kimyasal silah kullanılmaya devam edildiğini gösteren raporlara öfkemi dile getirdim. Güvenlik Konseyi’ndeki gelişmeleri yakından takip ettim ve Konseyin bugüne kadar bu konuda uzlaşmaya varamadığına üzüldüm.”

Açıklamasında,  “Bugün, Güvenlik Konseyi’nin Beş Daimi Üyesi Büyükelçilerine, mevcut çıkmazın riskleri konusundaki derin kaygılarımı yineledim ve durumun kontrolden çıkmasını önlemenin gerekliliğini” vurguladığını belirten Guterres “Nihayetinde, çabalarımızın Suriye halkının korkunç acısını sona erdirmekle ilgili olduğunu unutmayalım.” ifadesini kullandı.

BMGK’nın önceki günkü oturumlarında 3 tasarı birden oylanırken, 3’ü de veto yetkili ülkelerin “hayır” oyuyla kabul edilmemişti. Rusya, ABD bir karar tasarısına “hayır” oyu vererek veto ederken, ABD, İngiltere ve Fransa da Rusya’nın iki karar tasarısını veto ederek, tasarıların onaylanmasına engel olmuştu. Rusyanın tasarıları kabul için gereken en az dokuz oya dahi ulaşamamıştı.

Bolivya’dan BMGK’ya “sert Suriye retoriği” gerekçesiyle toplantı çağrısı

Leave a Reply

Your email address will not be published.