Trump, “Suriye operasyonu”na 48 saat içinde kararını vermiş olacak

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de zehirli gaz içerikli kimyasal silahlı saldırı düzenlenmesi nedeniyle “Askeri yetkililerle görüşüyorum. Muhtemelen gün bitmeden bir karar vereceğim” dedi.

Başkan Trump, Suriye’de Esad rejiminin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’nın Duma bölgesine zehirli gazla saldırı düzenlenmesinin sorumlularının Rusya, İran ve Esad remini olduğunu ve bunun büyük bir bedeli olacağını belirtmesinin ardından yeni bir açıklama daha yaptı.

Operasyon halinde, Rusya ve İran da hedef olabilir

Kimyasal saldırının arkasında kimin olduğu konusunda, “eğer Rusya ise, eğer Suriye ise, eğer İran ise, hepsi bir arada ise, bunu çözeceğiz” diyen Trump Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i kastederek, “herkes bir bedel ödeyecek, o ödeyecek, herkes ödeyecek” ifadesini kullandı.

“Suriye’deki korkunç saldırıyı kınıyorum. Rusya mı, Suriye mi, İran mı yoksa hepsi birden mi yaptı, bunu anlayacağız. Askeri yetkililerle görüşüyorum. Muhtemelen gün bitmeden bir karar vereceğim. Önümüzdeki 24 ila 48 saat arasında bazı önemli kararlar vereceğiz.”

Ayrıca Trump askeri seçenek sorusuna ise “bütün seçenekler masada” ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis de daha önce yaptığı açıklamada, kimyasal saldırı düzenlenmesinin ardından Esad rejimine verilecek muhtemel cevaplar arasında “askeri eylemlerin” de bulunduğunu belirtmişti.

ABD’den Suriye’ye saldırı dahil “herşey masada” mesajı

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.