ABD’den Suriye’ye saldırı dahil “herşey masada” mesajı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, “Esad kimyasal saldırı nedeniyle büyük bedel ödeyecek” dedi.

Doğu Guta’daki Sivil Savunma ekiplerinin sosyal medya paylaşımlarına göre, Suriye’deki Beşar Esad rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 40 sivil öldü, yüzlerce sivil gazdan etkilendi.

Saldırıyla ilgili dünya genelinde kınama mesajları yayınlanırken, ABD Başkanı Trump da attığı mesajlarda Esad için sert ifadeler kullanarak, saldırıya ABD’nin “cevap” verebileceği imasında bulundu.

Trump’ın sert twitter mesajları

Başkan Trump, Twitter paylaşımlarında, Duma’daki saldırıyı kınadığını ve Esad’ın saldırı dolayısıyle büyük bir bedel ödeyeceğini belirtti. Trump, mesajında Esad için “hayvan” ifadesini kullandı.

Mesajlarında şunları kaydetti:

“Kadınlar, çocuklar dahil anlamsız kimyasal saldırıda çok kişi öldü. Baskı altındaki alanın, Suriye ordusu tarafından çevrilmiş ve kilitlenmiş olması, dış dünyayla bağını koparıyor. Başkan Putin, Rusya ve İran hayvan Esad’i destekledikleri için sorumlular. Büyük bedel…”

ABD Dışişleri Bakanlığının açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert de, Suriye’de Esad rejiminin kuşatması altındaki Doğu Guta’nın Duma bölgesine zehirli gazla saldırı düzenlenmesi nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Nauert açıklamasında, “Eğer bu dehşet verici haberler doğrulanırsa acil bir şekilde uluslararası toplumun cevabını gerektirir” ifadesini kullandı.

Trump’ın İç Güvenlik Danışmanı’ndan “Herşey masada” mesajı

Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert ise ABD’nin Suriye’deki kimyasal saldırıya karşılık vermek için herhangi bir ihtimali masadan kaldırmayacağını belirterek, “Hiçbir ihtimali masadan kaldırmak istemiyorum. Bunlar korkunç fotoğraflar ve bu noktada saldırı yapmayı gözden geçiriyoruz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Doğu Guta gündemiyle “acil” toplanıyor

 

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.