Washington’da kavgaya karışan 2 Türk tahliye edildi

WASHINGTON – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl mayıs ayındaki Washington ziyareti sırasında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde çıkan kavgaya karışan iki Türk’ün tahliyesine karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs 2017’deki ABD ziyareti sırasında Washington’daki Türk Büyükelçiliği konutu önünde çıkan kavga nedeniyle açılan davanın iki tutuklu sanığı, Eyüp Yıldırım ve Sinan Narin’e mahkeme önce  12 ay 1 gün hapis cezasına hükmetti.

Mahkeme iki sanığın da iyi hallerini ve söz konusu uygulamaları değerlendirmeye alarak iki sanık hakkında ceza indirimine hükmetmesiyle Sinan Narin ve Eyüp Yıldırım Nisan ayının ortalarında hapisten çıkacaklar.

Yıldırım ve Narin’in evraklarının tamamlanmasının ardından serbest bırakılacakları belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Türk Büyükelçiliği konutuna vardığında kendisini karşılamaya gelenler ile protestocular arasında çıkan tartışma kanlı bir kavgaya dönüşmüştü.

Erdoğan’ın korumalarının da karıştığı kavga sırasında her iki taraftan da yaralananlar olurken, olay ABD Kongresi’nin de tepkisine yol açmıştı. Kavganın ardından Temsilciler Meclisi, Türkiye’yi kınayan bir tasarı kabul etmişti. ABD yargısına da taşınan olay, iki ülke arasında gergin olan ilişkilerde yeni bir krize yol açmıştı.

Aynı kavgaya karışan 15 Cumhurbaşkanlığı korumasından 11’i hakkındaki suçlamalar daha önceki aylarda düşürülmüştü.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.